Nowy Sącz. W dolinie Dunajca

Widok na ratusz w Nowym Sączu, duże liściaste drzewo przed ratuszem, błękitne niebo
To dynamicznie rozwijające się miasto położone jest w rozległej śródgórskiej kotlinie u zbiegu Dunajca i Kamienicy. W widłach tych dwóch rzek znajdują się pozostałości zamku oraz stare miasto. Nowy Sącz znany jest z nowoczesnych zakładów przemysłowych, doskonałej uczelni wyższej oraz wielu atrakcji turystycznych, wśród których prym wiedzie największy w Małopolsce skansen. Również okolice miasta są interesujące: nie tylko ze względu na bliskość pasm beskidzkich, ale i liczne zabytki.

W Nowym Sączu do dziś przetrwał średniowieczny układ urbanistyczny miasta z dużym rynkiem. Na środku placu wznosi się okazały neobarokowy ratusz z wieżą i czterema narożnymi ryzalitami oraz bogatą dekoracją fasad. Przed ratuszem stoi pomnik papieża Jana Pawła II, połączony z grającą fontanną multimedialną. Blisko rynku można zajrzeć do gotyckiego kościoła św. Małgorzaty z XIII i XIV w. Dwunawowa świątynia wzniesiona jest z kamienia i cegły, a do fasady dobudowane są dwie masywne wieże.

Niedaleko znajduje się także Dom Gotycki, mieszczący jeden z oddziałów miejscowego Muzeum Okręgowego. Można tu zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych ze sztuką, kulturą i historią miasta oraz regionu Sądecczyzny. Inny oddział Muzeum Okręgowego zajmuje synagogę z 1746 r., jedną z niewielu pamiątek, jakie pozostały po licznej dawniej społeczności żydowskiej. Zgromadzono tu przedmioty związane z sądeckimi starozakonnymi. Aby dowiedzieć się, jak w XIX w. wyglądało mieszkanie zamożnego nowosądeckiego mieszczanina, można udać się do jednej z kamienic na rynku, mieszczącej oddział Muzeum Okręgowego: Galerię Marii Ritter i Stare Wnętrze Mieszczańskie.

Na skraju starego miasta, na skarpie ponad doliną Dunajca, stoi w parku stara baszta z renesansową attyką oraz fragment obronnego muru z drewnianym gankiem straży. W pobliżu można jeszcze dostrzec resztki murów i ukryte pod ziemią sklepione piwnice. Tylko tyle pozostało z dużego zamku sądeckiego, który niegdyś liczył 40 komnat. Zbudowano go na początku XIV w.; na początku XVII stulecia został rozbudowany przez starostów sądeckich w stylu renesansowym, a gmachy zwieńczono attyką. W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci przechowywali tu amunicję i wraz z nią zamek został wysadzony w 1945 r. Do dziś odbudowano jedynie basztę z murem. 

Skansen w Nowym Sączu, czyli Sądecki Park Etnograficzny, leży na wschodnim przedmieściu. Na 20 hektarach zgromadzono ponad 70 obiektów, które reprezentują niezwykłą różnorodność dawnej architektury drewnianej  i tradycyjnej kultury ludowej lokalnych grup etnograficznych, takich jak Lachowie, Pogórzanie, Łemkowie oraz Górale Sądeccy. Odtworzono również zabudowę osady kolonistów niemieckich oraz małego osiedla  cygańskiego. Przy Skansenie funkcjonuje Miasteczko Galicyjskie, gdzie stoi między ratusz, szereg domów małomiasteczkowych, remiza strażacka oraz szlachecki dwór. 

Multimedia