Facebook link

Kapliczka Chrystusa Frasobliwego na Zawodziu Gorlice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kapliczka Chrystusa Frasobliwego na Zawodziu Gorlice

Kapliczka Chrystusa Frasobliwego na Zawodziu Gorlice

Figurka Chrystusa w kapliczce, w tle mural.
ul. Węgierska , 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Tu w 1854 roku po raz pierwszy na świecie zapłonęła uliczna lampa naftowa, skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza, zapalona przez rajców miejskich w dzielnicy Zawodzie.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w historycznym punkcie miasta postawiono kapliczkę z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku, której oryginał dziś znajduje się w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Legenda mówi, że figurkę przyniosły do miasta wzburzone wody powodziowe szeroko rozlanej rzeki Ropy.

Kapliczka po remoncie w 2021 roku, obejmującym fundamenty, betonowy cokół, korpus, figurę, metalowe zadaszenie, lampion i ozdobne ogrodzenie, odzyskała dawny blask i wmurowano w nią kapsułę czasu, pojemnik z przedmiotami i informacjami dla przyszłych pokoleń.

Pamiątką związaną z przemysłem naftowym było do niedawna sgraffito z 2006 roku, dzieło dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisława Tohla i studentów, umieszczone na budynku przy skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki, tuż za kapliczką, przedstawiające zapalanie pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej. W czasie remontu budynku przykryto je nową elewacją, a misterne sgraffito zastąpiono muralem.