Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kapliczka świętego Świerada i świętego Benedykta Zakopane

Kapliczka świętego Świerada i świętego Benedykta Zakopane

Wejście do małej kapliczki murowanej z kamienia, z podporami po bokach. Drzwi okratowane. Nad nimi figurka świętego. Dach prosty pokryty dachówką. Po bokach dwie podłużne donice z kwiatami. Wokół trawa. Z tyłu liściaste drzewa. Obok kapliczki przechodzą ludzie. Za nimi betonowe ogrodzenie. Słoneczny dzień.

ul. Kościeliska, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

W Zakopanem przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku znajduje się murowana kaplica pod wezwaniem świętego Świerada i świętego Benedykta, dawniej świętej Reginy i świętego Pawła.

Jest to najstarsza zabytkowa budowla sakralna w Zakopanem, pochodzi z roku 1810. Została  wybudowana przez Pawła Gąsienicę, stąd nazywana jest również Kaplicą Gąsieniców. Przed powstaniem kościoła, w kaplicy odprawiano msze święte. Po II wojnie światowej wnętrze odremontowano według projektu słynnego rzeźbiarza Antoniego Kenara. To wtedy patronami kapliczki zostali święty Andrzej (Świerad) oraz święty Benedykt, patroni Słowacji i Podhala. We wnętrzu budynku znajdują się przedstawiające ich figurki.

Kapliczka jest na co dzień zamknięta, można do niej zajrzeć przez przeszklone drzwi. Jak głosi legenda, fundusze na jej budowę zostały pozyskane z łupów zbójników, którzy w ten sposób chcieli odpokutować za swoje grzechy. Wnętrze kapliczki jest bardzo skromne. Znajduje się w nim krzyż, kamienny ołtarz oraz cztery płaskorzeźby zdobiące ścianę. Zwiedzanie obiektu jest możliwe tylko od zewnątrz, gdyż drzwi zagrodzone są metalową kratą.


Powiązane treści