Facebook link

Klasztor ss. Klarysek Stary Sącz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Klasztor ss. Klarysek Stary Sącz

Klasztor ss. Klarysek Stary Sącz

Kościół z wysoką wieżą, obok inne zabudowania i dziedziniec otoczony murem.
pl. św. Kingi 1, 33-340 Stary Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184460499
Klasztor Klarysek w Starym Sączu wznosi się nad doliną Popradu już od ponad 700 lat. Założycielką klasztoru była Kinga, węgierska królewna, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego.

Księżniczka założyła klasztor po śmierci swojego męża, w 1280 roku i sama również do niego wstąpiła. Zmarła w 1292 roku, a jej grób znajduje się w klasztorze.  Klasztorny kościół św. Klary, który konsekrowano w 1332 roku pierwotnie, głównie drewniany, na przełomie wieków był wielokrotnie przebudowywany. Najbardziej na obecny wygląd klasztoru wpłynęła jednak przebudowa z początku XVII wieku, wykonana przez włoskiego muratora Jana de Simoni. Klasztor po dokonanych przez niego zmianach zyskał wygląd typowo barokowy.
W świątyni na szczególną uwagę zasługują XVII – wieczne malowidła świętego Antoniego i świętej Klary w bocznych ołtarzach oraz unikalna barokowa ambona, która została wzniesiona w 1671 roku, a także znajdująca się w przedsionku XV – wieczna chrzcielnica.
Do klasztoru przylega także XIV - wieczna kaplica św. Kingi, w której znajduje się  barokowy ołtarz z posągiem przedstawiającym Świętą Księżnę Sądecką z 1470 roku.
Stary Sącz szybko stał się miejscem kultu Kingi, ale jej kanonizacji dokonał dopiero Jan Paweł II w 1999 roku. Odpust przypada tu na niedzielę najbliższą 24 lipca (wspomnienie św. Kingi) i uroczystość Trójcy Przenajświętszej (pierwsza niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego).


Powiązane treści