Facebook link

Sanktuarium świętej Kingi Stary Sącz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium świętej Kingi Stary Sącz

Sanktuarium świętej Kingi Stary Sącz

Wnętrze kościoła. Bogato zdobione ciemne ołtarze ze złotymi elementami. Malowidła na suficie i ścianach.
Plac św. Kingi 1, 33-340 Stary Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Beskid Niski
tel. +48 184460499
fax. +48 184460173
Sławne sanktuarium wiele zawdzięcza Karolowi Wojtyle, który już jako papież Jan Paweł II, dnia 16 czerwca 1999 roku uroczyście kanonizował Kingę, założycielkę starosądeckiego klasztoru klarysek.

W 1257 roku księżna Kinga otrzymała ziemię sądecką, w 1280 roku już jako wdowa po Bolesławie V Wstydliwym, ufundowała klasztor położony na stromym brzegu nad Popradem, przekazała klasztorowi swoje dobra i została klaryską. Zmarła w klasztorze w 1292 roku. Po jej śmierci odnotowano liczne cuda, a do grobu przybywali pątnicy. Legenda mówi, że dzięki świętej Kindze mamy sól, i że to ona sprowadziła do Polski górników solnych.

W latach 1285–1332 wzniesiono drewniany kościół świętej Klary, w 1332 roku przebudowany na gotycki pod wezwaniem Trójcy Świętą, w kolejnych wiekach przebudowywany po pożarów z zachowaniem cech gotyckich. Jest to świątynia jednonawowa, pięcioprzęsłowa z węższym prezbiterialnym. W ołtarzu głównym z czarnego marmuru i stiuku, dziele Baltazara Fontany z 1699 roku, znajduje się wykonany w srebrnej blasze obraz Trójcy Świętej ze Świętymi, w tym Kingą. We wnętrzu uwagę zwracają: barokowe ołtarze boczne, jeden poświęcony świętej Kindze, barokowa ambona z 1671 roku, malowidła z XVII wieku na drzwiach zakrystii i gotycka chrzcielnica w kształcie kielicha z XV wieku. Do kościoła przylega kaplica świętej Kingi z XIV wieku, od strony nawy odgrodzona ozdobną kratą z XVII wieku. Są w niej: tablica upamiętniająca kanonizację świętej i pobyt Papieża Jana Pawła II, barokowy ołtarz z posągiem świętą z 1470 roku, dawny grobowiec-tumba świętej i srebrzysta trumienka z jej relikwiami. W klasztorze znajduje się obraz świętej kingi namalowany na uroczystość kanonizacji.

Msza święta kanonizacyjna dla 600 tysięcy wiernych odbyła się na rozległych błoniach u stóp skarpy nad Popradem. Ołtarz wzniesiony na tę okazję stoi tam do dziś. Jego drewniana architektura nawiązuje do regionalnego budownictwa, a trawiasty stok i strumyk spływający ze szczytu, przypominają o górskich krajobrazach, które zainspirowały papieża do sławnej „powtórki z geografii”. Pamiątki związane z papieskim pobytem i mszą kanonizacyjną zgromadzono w pomieszczeniu ekspozycyjnym pod ołtarzem. W pobliżu powstało Sądeckie Centrum Pielgrzymowania imienia Jana Pawła II z domem pielgrzyma.