Facebook link

Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena Gorlice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena Gorlice

Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena Gorlice

Drewniana wieża kopanki ze schodami.
ul. Lipowa, 38-300 Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 723644117
tel. +48 600491470
Skansen edukacyjno-historyczny, przybliżający tradycje regionu związane z Gorlickim Zagłębiem Przemysłu Naftowego, otwarto w 2012 roku na terenie dawnej kopalni ropy Magdalena. To w Gorlicach pracował Ignacy Łukasiewicz i tu zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. W skansenie można poznać piękną historię powstania przemysłu naftowego.

W rejonie, w którym działała też kopalnia Magdalena, w latach 1931–2000 wywiercono około 110 otworów i wydobyto około 310 tysięcy ton ropy naftowej. Od 1956 roku do kopalni Magdalena przyłączano kolejne szyby, w tym: Bystrzycę, Śląsk i Lasek w Szymbarku. Skansen odtwarza historię miejscowego przemysłu naftowego i eksponuje zachowane pamiątki, narzędzia, urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z historią wydobycia w Polsce ropy naftowej, głównie w okolicy Gorlic.

Jest tu szyb z drewnianą wieżą wiertniczo-widokową, ze zrekonstruowanej kopanki Ćwiartka sprzed 1880 roku, z której roztacza się panorama Beskidu Niskiego, oraz kuźnia wierteł, w której ostrzono świdry do wiercenia udarowego. W eksploatacji znajdują się używane ponad 100 lat temu urządzenia, maszyny i narzędzia do eksploatacji ropy naftowej, jak: ręczne urządzenie typu Granik do wydobycia ropy przez tak zwane łyżkowanie i kierat pompowy typu Glinik z ciągiem technologicznym do grupowego pompowania odwiertów. Poza tym: kocioł i pompa parowa, pompy tłokowe Vorthington i Trauzl do manipulacji i przetłaczania ropy, indywidualny żuraw pompowy, winda obróbcza JL–1 Rudno z trójnogiem do obróbki odwiertów oraz rampy narzędziowe z zestawem narzędzi wiertniczych, instrumentacyjnych i obróbczych. Jest też kolekcja flakonów z różnymi rodzajami ropy naftowej z podkarpackich odwiertów, o różnej barwie, przejrzystości i gęstości.

Odwiedzający mogą w kuźni spróbować miechem rozniecić ogień, odkuć na kowadle podkowę, z kopanki wydobyć tak zwane czarne złoto, strzeżone przez gorlickiego robotnika naftowego zwanego łebakiem, obejrzeć rekonstrukcję samowypływu oleju skalnego, który gromadził się w tak zwanych bęsiorach lub łapaczkach i był zbierany przez łebaków.

Przez skansen prowadzi ścieżka edukacyjna. Na terenie można urządzić spotkanie przy grillu czy pograć w gry sportowo-rekreacyjne i quizy. To miejsce gdzie historia przemysłu łączy się z edukacją i rozrywką.