Facebook link

Skansen Taboru Kolejowego Chabówka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Skansen Taboru Kolejowego Chabówka

Skansen Taboru Kolejowego Chabówka

W dali kilka parowozów na torach.
Chabówka, 34-720 Chabówka Region turystyczny: Tatry i Podhale
tel. +48 327223875
tel. +48 663292713
Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego Skansen Chabówka istnieje koło Rabki-Zdroju od 1993 roku. Obecnie należy do PKP Cargo S.A. Skansen powstały na terenie dawnej parowozowni w Chabówce, słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.

W Chabówce w 1884 roku wybudowano parowozownię i otwarto stację kolejową. W 1899 roku pociągi jeździły na trasie Chabówka–Zakopane. W 1944 roku, w czasie II wojny światowej, wybudowano nową parowozownię, w 1945 roku zniszczoną przez Niemców wraz z dworcem kolejowym, odbudowaną w 1947 roku. Pociągi towarowe z Chabówki jeździły na liniach lokalnych. W 1976 roku linię do Zakopanego zelektryfikowano.

Od połowy lat 80. XX wieku gromadzono eksponat, a w 1994 roku na terenie byłej parowozowni otwarto Skansen Chabówka z najliczniejszą i różnorodną kolekcją zabytkowego taboru kolejowego. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz wagonów osobowych i towarowych, pługów, żurawi i innego taboru oraz urządzeń do jego konserwacji. Jest tu najstarsza zachowana lokomotywa parowa w kraju, parowóz tendrzak TKb-1479 wyprodukowana w 1878 roku w wytwórni Schwartzkopff w Berlinie dla lokalnej linii Magdeburg–Halberstadt.

Część lokomotyw jest sprawna technicznie i jeździ w składach zabytkowych pociągów turystycznych. Są tu też urządzenia umożliwiające zaopatrzenie pociągów retro w węgiel i wodę oraz oczyszczenie parowozowych palenisk. W czasie wakacji można  wybrać się na przejażdżkę pociągami retro na trasie Chabówka–Kasina Wielka.

Na wystawie w budynku administracyjnym warto poznać historią kolei w rejonie Chabówki.

Zabytkowy tabor ze Skansenu Chabówka pojawił się w wielu filmach, w tym w: „Liście Schindlera”, „Przedwiośniu”, „Przygodach dzielnego wojaka Szwejka”, „Złocie Dezerterów” czy „Katyniu”.

Od 2005 roku na przełomie sierpnia i września w Chabówce, Suchej Beskidzkiej lub Rabce Zarytem, organizowana jest Parowozjada, w czasie której prezentowane są parowozy i historyczne składy, pokazy obsługi, odbywają się też przejazdy w lokomotywach. Parowozy ze Skansenu Chabówka co roku uczestniczą w paradzie lokomotyw w Wolsztynie.

 

 


Powiązane treści