Kopalnia Soli Bochnia
Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce i jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w Europie. Według źródeł historycznych początek jej działalności sięga aż 1248 roku.
O wiele wcześniej – od ok. 3500 lat przed naszą erą – pozyskiwano tu sól przez odparowywanie wody z solanki, wydobywanej ze specjalnie drążonych studni. Takie studnie były zalążkiem między innymi istniejącego do dziś szybu Sutoris. Gdy powstała tu prawdziwa kopalnia, żupa bocheńska, zarządzana z wielickiego Zamku Żupnego, szybko zaczęła przynosić ogromne zyski skarbowi królewskiemu. Obok szybu Sutoris i Gazaris powstały kolejne: Regis i Campi. Przedsiębiorstwo aż do 1772 roku, kiedy to zostało zagarnięte przez Austrię w wyniku I rozbioru Polski, działało według statutu wydanego w 1368 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Dzięki złożom soli miasto Bochnia stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej Małopolski. Z każdym mijającym stuleciem Kopalnia Soli zaznaczała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa. W bocheńskiej kopalni wprowadzano nowatorskie jak na owe czasy rozwiązania techniczne. Należały do nich kieraty służące jako maszyny wyciągowe oraz zainstalowana w 1930 roku maszyna parowa wyprodukowana w roku 1909 w Hucie Laura w Chorzowie. Dzisiaj Kopalnia to wyjątkowe miejsce o charakterze turystycznym, które w zabytkowych wyrobiskach przyjmuje rocznie ponad 200 000 odwiedzających. W ofercie kompleksu znajdują się aż cztery trasy dla zwiedzających, które różnią się między sobą formą i stopniem trudności. Turyści mogą w przystępny sposób zapoznać się z dziejami kopalni w ramach Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, która jest niezwykłą wyprawą przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska z unikatowymi komorami i podziemnymi kaplicami, doświadczyć ekstremalnej przygody podczas historycznej „Wyprawy w Stare Góry” lub zobaczyć fluorescencyjne kryształy soli w ramach trasy przyrodniczej. Można też podróżować „Śladami kaplic bocheńskich górników”. Wśród atrakcji kopalni znajdują się: podziemna kolejka górnicza przewożąca turystów na trasie turystycznej oraz 140-sto metrowa zjeżdżalnia łącząca dwa poziomy kopalni. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia soli w Polsce, posiada podziemną przeprawę łodziami. Drewniane łodzie pływające po zalanej solanką komorze są zarejestrowane w Polskim Rejestrze Statków, tak jak statki pływające po morzach. Znajdująca się w bocheńskiej kopalni komora Ważyn to największa komora udostępniona turystom. Mieści się w niej boisko sportowe, restauracja i mini plac zabaw dla najmłodszych. Kopalnia oferuje pobyty nocne dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych. Nocleg w wyjątkowej solnej scenerii i unikalnym mikroklimacie odkrywa przed uczestnikami zupełnie nowe znaczenie słów „zdrowy sen”. Naturalne piękno oraz surowy, autentyczny charakter kopalni został uhonorowany wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia, jako najstarsza w Polsce kopalnia soli, jest również uznana za pomnik historii.
Kopalnia Soli w Bochni została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 rok w kategorii Unikatowa atrakcja turystyczna.
Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz VeloMetropolis znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl