Facebook link

Ławeczka Poetów Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Ławeczka Poetów Tarnów

Ławeczka Poetów Tarnów

Ławka na brukowanym placu. Umieszczone są na niej trzy rzeźby siedzących osób. Widok na ładnie oświetlone nocą budynki i ulicę.
ul. Wałowa 10, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Przy „Sali Lustrzanej” w budynek Miejskiej Kasy Oszczędnościowej, na ulicy Wałowej będącej głównym, reprezentacyjnym tarnowskim deptakiem, w 2004 roku odsłonięto oryginalną rzeźbę, oddającą hołd wielkim polskim poetom XX wieku

Ławeczka powstała z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Zaprojektował ją tarnowski rzeźbiarz Jacek Kucaba. Na ceglanym murku z siedziskiem z polerowanego kamienia, okalającym kwadratowy klomb z rosnącym pośrodku drzewem, z trzech stron przysiadły odlane z brązu, naturalnych rozmiarów postaci znanych literatów: Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert i Jan Brzechwa, których wybrali w plebiscycie czytelnicy biblioteki.

Przy każdym poecie umieszczono metalową skrzynkę z tomikiem jego poezji. Klucze do skrzynek znajdują się w pobliskiej pizzerii, wystarczy o nie poprosić i na ławeczce poczytać „ Barbarzyńcę w ogrodzie” Herberta, „Sztuczny miód” Osieckiej czy „Akademię Pana Kleksa” Brzechwy.

Ławeczka Poetów jest ciekawą, bardzo lubianą przez turystów atrakcją, na stałe wrośniętą w krajobraz miasta oraz popularnym miejscem fotograficznym. Tu w cieniu tarnowskiej katedry można odpocząć i zrobić zdjęcie ze znanymi postaciami.


Obiekty na trasie