Facebook link

Pałac Krzysztofory Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pałac Krzysztofory Kraków

Pałac Krzysztofory Kraków

Makieta przedstawiająca dawny układ budynków na krakowskim rynku.
Pałac pod Krzysztofory, zwany popularnie Krzysztofory zlokalizowany jest w samym sercu krakowskiego Starego Miasta, w zachodniej pierzei Rynku Głównego, pod numerem 35. Jest to jedna z najokazalszych dawnych rezydencji miejskich w Krakowie.

Nazwa budynku pochodzi od imienia świętego Krzysztofa, patrona średniowiecznej kamienicy, która niegdyś w tym miejscu się znajdowała. W XIV wieku kamienica należała do rodu Spycymirów, w XV wieku przeszła w ręce wpływowej rodzinny kupieckiej Morsztynów. Zabudowania pałacowe powstały w XVII wieku w wyniku połączenia gotyckich kamienic, usytuowanych u zbiegu Rynku Głównego oraz dzisiejszej ulicy Szczepańskiej. Na przestrzeni wieków w pałacu gościło wiele znakomitych osobistości, w tym władcy polscy: królowie Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. Tutaj w 1809 roku przebywał książę Józef Poniatowski.
W okresie powstania krakowskiego, w lutym 1846 roku w budynku pałacu Krzysztofory miał siedzibę Rząd Narodowy na czele z Janem Tyssowskim. W 1914 roku w gmachu mieściło się biuro werbunkowe Legionów Polskich, a także biura Naczelnego Komitetu Narodowego.
W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa, gdzie znajduje się do dzisiaj. Corocznie w Krzysztoforach ma miejsce pokonkursowa wystawa szopek krakowskich. Z wielowiekową budowlą związane są liczne legendy, w tym o czarnoksiężniku Twardowskim i skarbach, które czekają w piwnicy aż ktoś je odnajdzie.


Brak obiektów w wybranej kategorii.