Facebook link

Pomnik Kataryniarza Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pomnik Kataryniarza Tarnów

Pomnik Kataryniarza Tarnów

Pomnik mężczyzny z katarynką, na której siedzi papuga i leżą kwiaty.
ul. Bema, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Od 2014 roku na tarnowskim „Burku”, czyli placu generała Józefa Bema, tuż za Wielkimi Schodami prowadzącymi z Rynku, stoi dumna postać kataryniarza, który faktycznie grywał w mieście, związana z tym miejscem historycznie i anegdotycznie.

Przed wojna mieszkańcy domów w okolicy targowiska wielokrotnie zwracali się do władz miasta o usunięcie lub ograniczenie liczby kataryniarzy, którzy ówczesny plac Ducha Świętego, a dzisiejszy plac Bema, upodobali sobie na miejsce codziennych występów. Grali tu miejscowi i objazdowi artyści. Dziś, kataryniarzy już nie ma, a symboliczny pomnik budzi sentyment i przyciąga turystów.

Przed wojną w Tarnowie kataryniarz grywał codziennie w różnych częściach miasta, ale miejsce gdzie stanęła rzeźba, lubił najbardziej. Potwierdzają to dokumenty i stare widokówki. Pomnik odlany z brązu w pięknym złotym kolorze, przedstawia mężczyznę w charakterystycznej pozie z papugą na ramieniu i katarynką w dłoniach, na której widać wizerunki charakterystycznych tarnowskich budowli: ratusza, katedry i bimy. Rzeźba ma 2,3 metra wysokości i jest autorstwa kieleckiego rzeźbiarza Arkadiusza Latosa, który wykonano ją z brązu o złotym odcieniu. Tarnowski kataryniarz naprawdę gra gdyż w katarynkę wmontowany jest mechanizm muzyczny odtwarzający kataryniarską melodyjkę osobom, które odpowiednio blisko do niego podejdą.


Obiekty na trasie