Facebook link

Pomnik Romana Brandstaettera Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pomnik Romana Brandstaettera Tarnów

Pomnik Romana Brandstaettera Tarnów

Pomnik z brązy mężczyzny w berecie i okularach oraz z fajką.
Wałowa 29, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Na starym mieście, na rogu kamienicy przy ul. Wałowej 29, stoi odlany z brązu, niezwykle ciekawy pomnik mężczyzna opartego o ścianę kamienicy. To wybitny tarnowski poeta Roman Brandstaetter, pisarz, autora licznych książek, wierszy i dramatów teatralnych, doktor filozofii i znawca Biblii oraz tłumacza traktatów biblijnych.

Roman Brandstaetter urodził się w 1906 roku w Tarnowie, a zmarł w 1987 roku w Poznaniu. Pochodził z mieszkającej w mieście żydowskiej rodziny o literackich tradycjach. Jego dziadek Mordechaj Dawid Brandstaetter był twórcą literatury hebrajskojęzycznej. Roman Brandstaetter wiele podróżował, ale nigdy nie zapomniał o rodzinnym mieście.

Mieszkańcy miasta uwiecznili pamięć o wybitnym tarnowianinie. Na rogu ulic Wałowej i Rybnej stanęła rzeźba mężczyzny w pozie, z jaką najbardziej kojarzono Brandstaetter za życia – stojącego przy kamienicy i palącego fajkę, ubranego w charakterystyczny beret i płaszcz z wyrytym fragmentem wiersza – Pieśń o bożych zegarach. Pomnik z brązu wysokości około dwóch metrów, zaprojektowany przez tarnowskiego artystę Jacek Kucabę, odsłonięto w 2008 roku. Stoi on w symbolicznym miejscu, w którym przed II wojną światową przebiegała umowna granica między polskim i żydowskim Tarnowem.


Obiekty na trasie