Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Schronisko PTTK na Starych Wierchach im. Czesława Trybowskiego

Schronisko PTTK na Starych Wierchach im. Czesława Trybowskiego

Budynek schroniska PTTK na Starych Wierchach z tarasem ze stołami i ławami, na którym znajduje się kilku turystów

Klikuszowa, 34-404 Klikuszowa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 888915846
Schronisko położone jest w zachodniej części Gorców, na pięknej leśnej polanie Stare Wierchy na wysokości 968 m n.p.m., przy szlaku z Rabki na Turbacz. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę Tatr w całej niemal rozciągłości. Można również podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, niektóre szczyty Gorców, a nawet Babią Górę.

Okolice Starych Wierchów to głównie świerkowe lasy i polany, latem pełne borówek. To intrygujące miejsce, które było świadkiem zbójeckich napadów (w XVI wieku biegła tędy Droga Królewska z Krakowa do Budapesztu i stała przydrożna karczma), hrabiowskich polowań (tereny te należały do hrabiego Wodzickiego) i wojennych zmagań (stacjonowali tutaj partyzanci).W pobliżu schroniska przebiegają liczne szlaki stwarzające dogodne warunki dla pasjonatów turystyki pieszej, konnej i rowerowej. W zimie nachylenie stoków polany stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, a w sąsiedztwie schroniska czynny jest wyciąg. W okolicy są także liczne szlaki dla miłośników narciarstwa biegowego. Można tu dotrzeć idąc szlakiem od Rabki, Olszówki, Nowego Targu czy Obidowej.

Schronisko oferuje smaczną domową kuchnię, dysponuje 35 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 6- i 9-osobowych, sanitariatami i łazienkami, a obok schroniska istnieje możliwość rozbicia namiotu i palenia ogniska. Organizuje również obozy szkolne i studenckie, imprezy turystyczne, jubileuszowe, świąteczne i noworoczne, ogniska.

Drewniany, parterowy, góralski dom stanął na Starych Wierchach w 1932 roku i stał do czasu, kiedy w 1945 roku spalili go Niemcy podczas akcji likwidacji partyzantów w Gorcach. Nowy, aktualnie funkcjonujący budynek schroniska powstał w 1974 roku dzięki staraniom lokalnych działaczy PTTK Czesława Trybowskiego i Stanisława Miętusa, w kolejnych latach był konsekwentnie remontowany i modernizowany.


Powiązane treści