Facebook link

Tarnów - Nowy Wiśnicz - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Tarnów - Nowy Wiśnicz

Tarnów - Nowy Wiśnicz

Zamek w Nowym Wiśniczu
Szacowany czas przebycia: 07:00
Skala trudności: Dla początkujących
Długość szlaku: 80 km
Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Tarnów, Dębno, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie Tarnowa, Dębna, Lipnicy Murowanej i Nowego Wiśnicza
1) Tarnów – zwiedzanie zaczyna się od Rynku otoczonego renesansowymi kamieniczkami z podcieniami. Na środku stoi ratusz z zachowanymi gotyckimi fragmentami pierwotnej architektury. Całość budowli jest zachowana w stylu renesansowym. Na szczycie trzydziestometrowej wieży znajduje się działający mechanizm najstarszego w Polsce ręcznie nakręcanego zegara ratuszowego.
Bazylika Katedralna (150 m)
– największa świątynia miasta, w której za ołtarzem znajdują się najwyższe w Europie, ponad 13-metrowe monumentalne pomniki nagrobne rodu Tarnowskich i Ostrogskich.
„Dom Mikołajowski” (20 m) – blisko 500-letni budynek kryje w swoim wnętrzu skarby najstarszego muzeum kościelnego w Polsce – Muzeum Diecezjalnego. Zobaczyć w nim można bogatą kolekcję sztuki sakralnej od czasów średniowiecza oraz sztukę ludową, w tym ludowe malarstwo na szkle.
Idąc dalej przez plac Katedralny dochodzi się do pl. Sobieskiego, następnie na Przedmieście Większe, gdzie znajduje się najpopularniejszy plac targowy w mieście „Burek”, przy którym w jednym z domów urodził się Józef Bem (500 m)
Idąc ulicą Najświętszej Marii Panny dochodzi się do jednego z trzech gotyckich drewnianych kościółków w Tarnowie – kościoła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej (200 m). Po drugiej stronie ulicy znajduje się najstarsza i najpiękniejsza nekropolia Małopolski – „Stary Cmentarz”. Po drugiej stronie cmentarza stoi kościółek p.w. św. Trójcy „na Terlikówce” z 1527 r. oraz stojący 2 km dalej na południe na Górze św. Marcina kościół pw. św. Marcina z XV w. Wszystkie trzy kościółki leżą na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Wracając do pl. Sobieskiego (450 m) warto przejść ul. Krakowską, dawnym traktem cesarskim i poczuć się jak w Wiedniu. Znajduje się tutaj Muzeum Etnograficzne, jego siedziba mieści się w zachowanym dworze podmiejskim z dachem krytym gontem. Wystawa stała jest poświęcona historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu muzeum można zobaczyć prawdziwe wozy cygańskie, wziąć udział w cygańskim ognisku lub podziwiać tańce Cyganek ubranych w barwne stroje. Każdego roku w lipcu wyrusza stąd „Tabor Pamięci”, który ściąga do Tarnowa Romów i turystów z całego świata.
Idąc dalej ul. Krakowską dochodzi się do dwuwieżowego kościoła OO. Misjonarzy (800 m) z lat 1904-1906, który do wybuchu II wojny światowej był kościołem garnizonowym. Tuż obok znajduje się atrakcja dla najmłodszych – „kosmiczna fontanna” ze słońcem i układem słonecznym. Gwiazda wykonana została ze szkła i stali, a na stalowych orbitach umieszczono granitowe planety na „wodnych” poduszkach. Po przeciwnej stronie ulicy Planty Kolejowe, a za nimi „Perła Secesji” odrestaurowany dworzec kolejowy z 1910 r. Nieco dalej, po drugiej stronie torów kolejowych zabytek techniki – Parowóz OI 4972 z 1953 r. Z pl. Sobieskiego skręcamy w ul. Wałową, przy której znajduje się pomnik króla Władysława Łokietka (100 m), który lokował miasto Tarnów w 1330 r. Nieopodal znajduje się ławka poetów, na której przycupnęły sylwetki Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy i Zbigniewa Herberta. Idąc dalej dochodzi się do ul. Basztowej (250 m), przy której znajduje się odrestaurowana Basteja – półbaszta, jeden z ocalałych fragmentów murów obronnych. Idąc dalej ul. Wałową dochodzi się do pomnika gen. Bema (200 m), a za pomnikiem, przez mury miejskie wchodzi się na ul. Żydowską, przy której znajduje się Bima – jedyna pozostałość po Starej Synagodze. Idąc dalej ul. Żydowską wchodzimy na Rynek (150 m).
Samochodem udajemy się do Dębna (około 30 km) na parking pod zamkiem.

2) Dębno to niewielka, historyczna miejscowość w województwie małopolskim, w której warto zwiedzić gotycki zamek z lat 1470-80 ufundowany przez Jakuba z Dębna – kanclerza wielkiego koronnego. W zamku obecnie mieści się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Kościół Św. Małgorzaty (300 m) to również gotycka budowla kamienna z fundacji Jakuba z Dębna.
Odwiedzając Dębno we wrześniu można zobaczyć największą imprezę plenerową w Dębnie – Międzynarodowy Turniej Rycerski „O Złoty Warkocz Tarłówny”, w której biorą udział bractwa rycerskie z Polski i z zagranicy.
Samochodem udajemy się do Lipnicy Murowanej (około 30 km) na parking w pobliżu rynku.

3) Lipnica Murowana to wieś znana z corocznego Konkursu Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego. W Lipnicy mieści się kościół św. Leonarda, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Gotycki kościół z XV w. przetrwał od czasów budowy w niezmienionym kształcie. Od XIV w. do 1933 r. Lipnica Murowana miała prawa miejskie i do połowy XVII w. otoczona była murami obronnymi. Zachował się w niej miejski układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem i wybiegającymi z jego narożników ulicami. Wokół rynku można zobaczyć stare domy zwrócone szczytami w jego stronę. Najstarszym z zachowanych jest dom starościński z XVII w. z efektownym drewnianym podcieniem. Na środku rynku wznosi się statua z figurą św. Szymona z Lipnicy.
Z Lipnicy do Nowego Wiśnicza przejeżdżamy 9 km na parking pod zamkiem.

4) Nowy Wiśnicz to miasto założone w 1616 r. przez Stanisława Lubomirskiego na mocy przywileju Zygmunta III Wazy i do dzisiaj miejsce to stanowi perłę baroku w Polsce. Nowy Wiśnicz w całości leży w granicach Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, którego najcenniejsze fragmenty stanowią kompleksy leśne: Bukowiec oraz Kopaliny. Największą atrakcją turystyczną miasta jest zamek Kmitów i Lubomirskich stojący na wzgórzu, widoczny niemal z każdego miejsca w tym miasteczku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w Polsce, a zarazem wspaniałe dzieło polskiej sztuki obronnej. Można zwiedzić dziedziniec zamku oraz wnętrza, po których oprowadza przewodnik.
Naprzeciw zamku znajduje się wczesnobarokowy klasztor Karmelitów Bosych otoczony fortyfikacjami bastionowymi. Obecnie mieści się tu więzienie.
Pomiędzy zamkiem i klasztorem przy drodze znajduje się niewielki drewniany dworek z połowy XIX w. – „Koryznówka”, w którym mieści się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.