Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dom Jana Szczepanika przy ulicy Chopina Tarnów

Dom Jana Szczepanika przy ulicy Chopina Tarnów

Na wprost fragment górnej części narożnej zabytkowej kamienicy o ciekawej elewacji z okrągłą wieżą na rogu z kopułą nad ozdobnym gzymsem przypominającym barierkę tarasową. Niżej prostokątne dwa okna. Po prawej i lewej wąskie, wysokie okna w attykach. U góry bezchmurne niebo.

ul. Chopina 11, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice

Od 1915 roku, genialny polski wynalazca, pionier telewizji i filmu barwnego Jan Szczepanik, wraz z żoną Wandą i resztą rodziny, mieszkał w kamienicy przy ulicy Chopina wybudowanej przez swego teścia doktora Zygmunta Dzikowskiego.

Teść wielkiego polskiego wynalazcy w 1912 roku wybudował nową dwupiętrową kamienicę usytuowaną na rogu ulic Chopina i Grottgera.  Autorem projektu był znany architekt Franciszek Hackbeil młodszy, który wzniósł ją w stylu łączącym piękny eklektyzm z wiedeńską secesją z ciekawą narożną wieżą zwieńczoną kopułą.  Nad oknami elewacji bocznej widać monogram właściciela kamienicy – Z.D. Dawniej monogramy zdobiły też metalową kratę na drzwiach wejściowych.  Nie wiadomo czy Szczepanik pracował tu nad konkretnymi pomysłami. W tym czasie wiele podróżował między Tarnowem a Niemcami, gdzie próbowano wykorzystać jego innowacje techniczne. W 1926 roku żona przywiozła z Berlina ciężko chorego Szczepanika do domu, gdzie zmarł w gronie najbliższych.

W 1972 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej wmurowało w ścianę domu tablicę pamiątkową poświęconą Szczepanikowi. Niestety od pewnego czasu kamienica, będąca prywatną własnością, jest niezamieszkała i niszczeje.

Jan Szczepanik miał wiele opatentowanych wynalazków. Jego wynalazki wniosły poważny wkład w rozwój takich dziedzin jak: fotografia barwna, film kolorowy, telewizja, film dźwiękowy, telekomunikacja. Opatentował tkaninę kuloodporną, fotosculptor, samoczynny regulator ciągu. Ze względu na wszechstronność zwano go z początkiem XX wieku polskim Edisonem. Już w 1899r. stworzył barwny film małoobrazkowy, odkrycia w tej dziedzinie wykorzystała później na skalę przemysłową w okresie międzywojennym firma Kodak i Agfa.


Powiązane treści