Klasztor Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Siwcówce Stryszawa
Siwcówka 576, 34-205 Stryszawa
Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek z drewnianą kaplicą postawiono w latach 1928–1929, w niewielkim przysiółku Siwcówka, w pobliżu szczytu Jałowiec o wysokości 1111 metrów n.p.m., u którego podnóża w górskiej dolinie leży wieś Stryszawa. Klasztor po śmierci Kunegundy Siwiec, na której gruncie został zbudowany, stał się centrum jej kultu. W klasztornej kaplicy świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, znajdują się szczątki Kunegundy. Drewnianą, góralską kaplicę wypełniają dary artystów i twórców ludowych, w tym obrazy ludowego malarza Władysława Fronta.
Klasztor był placówką religijną i oświatową. Obok niego stanęła szkoła wiejskiego i górskiego gospodarstwa domowego z internatem, którą siostry prowadziły w latach 1932–1939. Pomagały wiejskim dziewczętom w zdobyciu dobrego wychowania i zawodu oraz mieszkańcom okolicy, służyły chorym, prowadziły świetlicę dla potrzebujących, przedszkole i dom dziecka.
W czasie drugiej wojny światowej w budynku klasztoru był posterunek niemieckiej straży granicznej, a po wojnie komunistyczne władze zakazały siostrom wychowawczej działalności.
W pobliżu klasztoru znajduje się budynek kapelanii, wzniesiony w 1933 roku, w którym wakacje w latach 1960–1967 wielokrotnie spędzał prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Urządzono w nim Izbę Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym górskim zaciszu kardynała często odwiedzał arcybiskup Karol Wojtyła. Pamiątką tych spotkań i wspólnych wypraw jest Pomnik Szczerej Wdzięczności, wzniesiony w 2000 roku przy zielonym szlaku z Siwcówki na Jałowiec. Szlak na Jałowiec, ścieżkę przyjaźni Jana Pawła II i Prymasa 1000-lecia oraz leśną ścieżkę przyrodniczą imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, wieńczy pamiątkowy krzyż i tablica na szczycie Jałowca.
Klasztor jest miejscem pielgrzymek, jest w nim również pensjonat. Nieopodal działa ośrodek rekolekcyjny Ojców Zmartwychwstańców, zbudowany w 1980 roku.