Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Szałasowy Ołtarz Hala Turbacz

Szałasowy Ołtarz Hala Turbacz

Na trawiastym wzgórzu stoi drewniany ołtarz, przy nim fragmenty ściany z grubych bali, nad nim dach z desek. Na ścianach wiszą mapa, obraz przedstawiający Jana Pawła II i opis, przy nim dwie flagi: polska i papieska. Po lewej duży głaz z granitową tablicą. Po prawej wysoki, drewniany krzyż. Wokoło drewniany płot. W oddali widać zalesione szczyty pod bezchmurnym niebem.

Hala Turbacz, Nowy Targ Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

Powstanie polowego ołtarza na Hali Turbacz w Gorcach związane jest z papieżem Janem Pawłem II. Postawiono go w 2003 roku na miejscu dawnego szałasu pasterskiego, w którym w 1953 roku Karol Wojtyła odprawił mszę świętą dla grupy młodzieży akademickiej, z którą wędrował po górach.

Blisko najwyższego szczytu Gorców – Turbacza, rozciąga się piękna Hala Turbacz. Dawniej była tętniącą życiem pasterską polaną, wiosną ukwieconą krokusami. Na jej środku 17 września 1953 roku, młody ksiądz Karol Wojtyła w szałasie pasterskim odprawił niezwykłą mszę dla studentów zwrócony twarzą do wiernych. Było to 10 lat przed Soborem Watykańskim Drugim, na którym zreformowano liturgię i zniesiono sprawowanie mszy tyłem do wiernych.

W 2003 roku, na miejscu dawnego szałasu pasterskiego, z inicjatywy Anny i Tadeusza Kochańskich z Krakowa, ustawiono drewniany, polowy ołtarz stylizowany na zadaszone wejście do szałasu pasterskiego, składający się z jednej ściany szałasu z poziomą deską wstawioną w drzwi. Pierwszą mszę odprawiono przy nim 13 września 2003 roku, w pięćdziesiątą rocznicę niezwykłej mszy z 1953 roku. Obok ołtarza umieszczono wielki głaz z kamienną tablicą pamiątkową opisującą to wydarzenie oraz krzyż wysokości 7 metrów, ufundowany w 2005 przez mieszkańców Klikuszowej.

Każdego roku w trzecią niedzielę września o godzinie 9:00, przy ołtarzu odprawiana jest msza.


Powiązane treści