Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 329 Niepołomice (Podborze)

Cmentarz wojenny numer 329 Niepołomice (Podborze)

Krzyż i nagrobki na cmentarzu nr 329 w Niepołomicach

ul. Staniątecka, 32-005 Niepołomice Region turystyczny: Kraków i okolice

Niewielki, austriacki cmentarz położony jest przy leśnej drodze z Niepołomic do Staniątek, na skraju Puszczy Niepołomickiej w Podborzu, w południowej części Niepołomic, w powiecie wielickim.

To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do okręgu IX Bochnia.

Na ogrodzonym terenie wokół kapliczki Matki Bożej z 1819 roku, Franz Stark zaprojektował cmentarz na planie prostokąta o powierzchni około 0,7 ara. Znajduje się na nim pięć grobów, w których pochowano ośmiu bezimiennych żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w 1914 roku. Dawniej był tu prawdopodobnie grób zbiorowy.

Na środku cmentarza znajduje się niewielka kapliczka w formie prostopadłościennego słupa na postumencie, nakryta czterospadowym daszkiem, zwieńczona małym, metalowym krzyżem łacińskim. Na jej froncie w dwóch niszach umieszczono figurki Matki Bożej oraz tabliczkę fundacyjną. Obok rosną dwie okazałe lipy. Za kapliczką wzdłuż ogrodzenia znajduje się rząd ziemnych mogił, na których na betonowych postumentach ustawiono siedem prawosławnych, dwuramiennych krzyży z kutego żelaza. Na jednym z grobów widać ciekawy krzyż osadzony na szerszym postumencie, z którym łączony go kawałek żeliwa z pierwotnego dużego, ażurowego krzyża rosyjskiego, co może potwierdzać teorię, że wcześniej stał tu krzyż na mogile zbiorowej. Poza tym u podstawy jednego z krzyży widnieje data 1914. Cmentarz ogradzają niskie, betonowe słupki na podmurówce, połączone masywnymi łańcuchami. Fragmentem ogrodzenia jest też zamontowana za kapliczką kamienna ławeczka. Obok kapliczki i przy wejściu stoją drewniane ławki. Do wejścia na wprost kapliczki, wyznaczonego przez dwa betonowe słupki, prowadzą betonowe schody.

Cmentarz i kapliczka po gruntownym remoncie w 2010 roku jest w bardzo dobrym stanie, jest też regularnie porządkowany. Jest on przykładem cmentarza wojennego założonego przy wcześniej istniejącym obiekcie, w tym przypadku kapliczce.


Powiązane treści