Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Michała Archanioła Ropa

Kościół świętego Michała Archanioła Ropa

Wnętrze drewnianego kościoła. Od prawej ołtarz boczny. Dalej trzy drewniane ławki i nad nimi obraz i wisząca ambona. Drzwi i obrazy na ścianie pomiędzy cienkimi filarami. Obok ołtarz główny. Ambonka. Stół nakryty obrusami. Z tyłu duży malowany obraz pomiędzy filarami, nad nim drugi. Po lewej trzy drewniane ławki. Z malowanego w obrazy sufitu zwisa wieloramienny kryształowy żyrandol.
Drewniano-murowany kościół parafii rzymskokatolickiej zbudowano w 1761 roku, z fundacji właścicieli wsi Wilhelma i Petroneli Siemieńskich.

To drewniana, barokowa świątynia o korpusie konstrukcji zrębowej oraz ścianach pokrytych gontem, ze zwieńczeniami nawiązującymi do łemkowskiej architektury cerkiewnej. Nawę kryje dach dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę, a zamknięte trójbocznie prezbiterium dach wielopołaciowy. Około 1800 roku do nawy dobudowano dwie murowane, kwadratowe kaplice zwieńczone wieżami z cebulastymi hełmami z latarniami oraz kolumnowy portyk, a w 1956 roku do prezbiterium dostawiono zakrystię. W latach 2020–2022 kościół przeszedł kompleksową konserwację i renowację.

Wnętrze zdobi polichromia o motywach figuralnych z drugiej połowy XIX wieku. Barokowe ołtarze, główny i dwa boczne, pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w zwieńczeniu święty Archanioł Michał, przy bocznym ołtarzu rzeźba Chrystusa u słupa. Najstarsza jest kamienna kropielnica z 1691 roku. Ołtarze w kaplicach z 1919 roku wykonał Antoni Ragoziewicz. Na chórze wspartym na dwóch filarach znajdują się organy.

Odpust - 29 września - Michała Archanioła, niedziela po 24 maja - NMP Wspomożycielki Wiernych.


Powiązane treści