Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Tylicz
ul. Rynek 15, 33-383 Tylicz
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
W Tyliczu częściowo zachował się średniowieczny, miejski układ urbanistyczny. Kościół wybudowany w 1612 roku powstał na fundamentach świątyni z 1363 roku.
Drewniany kościół o konstrukcji zrębowej ma ściany oszalowane poziomymi deskami. Jego wnętrze składa się z nawy, węższego od nawy trójbocznie zamkniętego prezbiterium i zakrystii dobudowanej od północny. Z przodu kościół posiada wieżę o lekko pochylonych ścianach, zwieńczoną baniastym hełmem, dobudowaną nad dawną kruchtą w czasie gruntownej przebudowy w 1936 roku.
W prezbiterium i przy nim znajdują się trzy rokokowe ołtarze z drugiej połowy XVIII wieku, w tym ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanej Madonną Tylicką z przełomu XVI i XVII wieku. W świątyni znajduje się także portret świętej Barbary, patronki artylerzystów, który według informacji na tablicy na tylickim rynku podarował kościołowi generał Kazimierz Pułaski, dowódca konfederatów barskich. Uwagę zwraca rokokowy krucyfiks z drugiej połowy XVIII wieku umieszczony na belce tęczowej. Późnobarokowa chrzcielnica pochodzi przypuszczalnie ze szkoły Wita Stwosza. W kościele znajdują się też barokowe organy i późnobarokowa ambona. Barwną figuralno-ornamentalną polichromię na ścianach i sklepieniu wykonali w 1960 roku Kazimierz Morway i Kazimierz Puchała, a obrazy są dziełem Czesława Lenczowskiego z 1950 roku. Pozostałe rzeźby i obrazy są barokowe.
Kościół otacza niski, kamienny murek. Rośnie przy nim pomnikowa lipa drobnolistna o obwodzie pnia około 4,80 metra. Co ciekawe kilkusetletnie drzewo posiada widoczne korzenie przybyszowe sięgające kilku metrów w górę pnia. Na terenie przykościelnym jest też wolnostojąca dzwonnica z 1806 roku, w kształcie murowanych filarów połączonych u góry trójkątnym przyczółkiem z herbem Tylicza. Jeden dzwon odlany został w 1605 roku przez Michała Urlicha na Spiszu, pozostałe są z 1960 roku.
W pobliżu drewnianego kościoła wznosi się obecny kościół parafialny, w 2016 roku podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Nowy, murowano-ceglany kościół w latach 2001–2007 wybudowano według projektu Pawła Dygonia, który nawiązał stylem do drewnianych kościołów i cerkwi z regionu. Warto tu zajrzeć, bo w ołtarzu umieszczono obraz przeniesiony ze starego kościoła. Malowidło przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem zwaną Madonną Tylicką obramowane jest złoconymi płaskorzeźbami. Dzieło na przełomie XVI i XVII wieku mógł wykonać niderlandzki malarz Adrian Ysenbrandt. Obraz ma srebrną zasłonę przedstawiającą Zwiastowanie.