Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium świętego Józefa Mężnego Opiekuna Rodzin Kraków Podgórze

Sanktuarium świętego Józefa Mężnego Opiekuna Rodzin Kraków Podgórze

Widok na miasto z góry. Od dołu alejki ze skwerami z trawą prowadzące do wysokiego, trójnawowego kościoła z cegły, z dwiema wieżami i wieżą z sygnaturką na skrzyżowaniu naw. Po lewej zabudowania pomiędzy drzewami, po prawej kilka zabudowań i dużo drzew.

ul. Zamoyskiego 2, 30-523 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126561756
tel. +48 695757157
Kościół, górujący nad Rynkiem Podgórskim, jest jednym z najpiękniejszych neogotyckich kościołów w kraju i wybitnym dziełem neogotyckiej architektury sakralnej.

W Podgórzu, które było osobnym miastem przyłączonym do Krakowa w 1915 roku, w 1818 roku powstała parafia ze skromną kaplicą urządzoną w zaadaptowanych pomieszczeniach rządowego budynku. Pierwszy klasycystyczny kościół z niską wieżą od frontu wybudowano w 1832 roku według projektu inżyniera Franciszka Brotschneidera. Z czasem budynkowi zaczęła grozić katastrofa budowlana, dlatego wyburzono go w 1905 roku.

Nową, neogotycką świątynię wybudowano w latach 1905–1909 według projektu profesora Politechniki Lwowskiej – Jana Sas-Zubrzyckiego. W 1999 roku świątynia przechodziła renowację obejmującą ołtarz główny i boczne, ambonę i organy oraz powrót do pierwotnej biało-szarej kolorystyki. Jest to kościół trójnawowy z kaplicami. Jego fasadę ozdobioną rzeźbami okalają wieże, dwie niższe po bokach i wysoka na środku z hełmem przypominającym ten z wieży kościoła Mariackiego. We wnętrzu, w stylu gotyku nadwiślańskiego, znajduje się głównie drewniane, neogotyckie wyposażenie: siedem ołtarzy z początku XX wieku, ławki, ambona i konfesjonały.

Kościelna plebania z przełomu XVII i XVIII wieku, stoi na miejscu dawnego kamieniołomu i ma piwnice wykute w wapiennych skałach, dziś nazywane kamieniołomem imienia Jana Pawła II. W czasie budowy kościoła odkryto też jaskinię, w której jak głosi legenda, mógł pracować mistrz Twardowski – alchemik króla Zygmunta Augusta.

Urządzony nad garażami Taras Świętej Rodziny to miejsce przyjazne rodzinom z altaną, placami zabaw, ogrodowymi stołami i fotelami. W altanie powstaje biblioteczka z czasopismami, książkami i filmami o tematyce prorodzinnej. Taras z altaną ma być miejscem wypoczynku i spotkań rodzin oraz osób odwiedzających kościół, dyskusji czy wykładów i promocji książek. Taras łączy się z pięknym ogrodem, w którym na tyłach kościoła szarobiałe skały dawnego kamieniołomu są tłem dla Golgoty Podgórskiej, czyli ogrodu rzeźb profesora Wincentego Kućmy, który na naturalnych półkach skalnych umieścił stacje Drogi Krzyżowej, a powyżej galerię ponad 20 rzeźb opowiadających o wierze, historii i patriotyzmie.


Powiązane treści