Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zielenice

Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zielenice

Wysoka, jasna, murowana brama z łukiem i krzyżem u góry, z otwartymi kutymi kratami, widziana od dołu. Za bramą jasna ściana murowanego kościoła z kopułą pokrytą blachą i dwiema wieżyczkami z sygnaturkami. Nad nim pochmurne niebo.

Zielenice 30, 32-107 Zielenice Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 123856038
Początkiem sanktuarium był 1613 rok, w którym z Krakowa przywieziono kopię rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej – Solus Populi Romani. Jego koronacji na Jasnej Górze dokonał w 1983 roku Jan Paweł II.

Pierwsze wzmianki o drewnianym kościele świętego Mikołaja pochodzą z 1346 roku. W 1613 roku umieszczono w nim obraz Matki Boskiej z XVI wieku, przywieziony z jezuickiego kościoła świętych Macieja i Mateusza w Krakowie. Po uznanie wizerunku Madonny za cudowny w 1654 roku nastąpiło rozszerzenie się kultu maryjnego. Konieczne stało się również wzniesienie nowego, większego kościoła. Drewnianą świątynię wybudowano w 1660 roku, a w latach 1681–1691 postawiono świątynię murowaną z fundacji cudownie uzdrowionego Franciszka Szembeka. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Zielenieckiej.

Kościół stoi na szczycie Wzgórza Opatrzności. To świątynia orientowana otoczona dużym parkiem, w którym rośnie 800 świerków i 2800 sosen. Naturalnej wielkości figury wykonane z brązu, ustawione na stacjach prowadzącej przez park drogi krzyżowej, są dziełem Czesława Dźwigaja, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kościół jest murowany z cegły i otynkowany. Ma jedną trzyprzęsłową nawę z kwadratowym prezbiterium, do której przylegają: zakrystia, budynek gospodarczy, kruchta i dzwonnica. Pośrodku nawy wznosi się wieża. Jego wnętrze zdobią barokowe i rokokowe ołtarze. Ołtarz główny z XVII wieku, z obrazem Matki Boskiej Zielenieckiej wykonano z drewna polichromowanego na czarno i złoconego. Znajduje się tu kilka cennych obrazów malarza Jana Molgi.


Powiązane treści