Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Marcina Biskupa Gromnik

Kościół świętego Marcina Biskupa Gromnik

Na wprost ustawiony od tyłu drewniany, wysoki kościół z ciemnych desek, pokryty gontem. Od prawej wysokie drzewa bez liści. Długie, wąskie prezbiterium z trzema wysokimi oknami. Dalej szersza nawa z boku z zadaszonym wejściem i przedsionkiem, za nią wysoka ośmioboczna wieża z wieżyczką z sygnaturką. Na środku nawy na dachu mała wieżyczka. Przed kościołem stoi wysoki krzyż. Przed nim alejka pomiędzy trawnikami. Z tyłu po lewej wysokie drzewa i w oddali zabudowania. Niebo prawie bezchmurne.

ul. Dąbrowa 1, 33-180 Gromnik Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146514238
tel. +48 146514225
Kościół świętego Marcina Biskupa w Gromniku wzniesiono w 1727 roku. Obecnie nie jest użytkowany. Warto jednak zobaczyć tę drewnianą budowlę jednonawową, pokrytą gontowym dachem, do której dostawiono nietypową, słupową wieżę z baniastym hełmem.

Prawdopodobnie kościół powstał w miejscu starszej świątyni z XV-XVI wieku. Wieżę dostawiono w czasie przebudowy i rozbudowy w pierwszej połowie XVIII wieku.

Jest to budowla drewniana konstrukcji zrębowej, trójdzielna, orientowana.

Do nawy pokrytej jednokalenicowym gontowym dachem dostawiona jest nietypowa wysoka wieża o unikatowej w skali małopolski formie - konstrukcji słupowej, w dolnej kondygnacji czworoboczna, w górnej ośmioboczna, zwieńczona baniastym hełmem. Z boku nawy znajduje się kruchta. Ściany są oszalowane.

Sklepienie kościoła  pokrywa XIX – wieczna, naśladująca rozgwieżdżone niebo, dekoracja malarska. Wyposażenie pochodzi głównie z drugiej połowy XVIII wieku, wśród nich zabytkowe organy. Na barokowej, oryginalnie wygiętej belce umieszczono późnogotycki krucyfiks z końca XV wieku. W późnobarokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz świętego Marcina dzielącego się płaszczem z żebrakiem z około 1720–1730 roku (w tle obrazu widoczny jest dawny drewniany kościół w Gromniku). Obraz Ostatnia Wieczerza malowany w 1539, zapewne przez Mistrza Tryptyku z Wójtowej, znajduje się obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Do 1991 pełnił rolę kościoła parafialnego, obecnie nieużytkowany. Świątynia leży na Szlaku architektury drewnianej w Województwie Małopolskim.

Kościół otacza stary cmentarz.


Powiązane treści