Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej Kraków

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej Kraków

Przeszklony budynek Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 122634000
Najnowsza międzynarodowa sztuka, edukacja oraz projekty badawcze i wydawnicze. Oto program Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, które mieści się w halach dawnej fabryki Schindlera.

MOCAK - królestwo sztuki współczesnej w Krakowie

MOCAK  (od ang. Museum of Contemporary Art in Kraków) jest odpowiedzią na światowe trendy wprowadzania sztuki współczesnej w przestrzeń industrialną. Krakowska dzielnica Zabłocie i hale dawnej fabryki Oskara Schindlera stały się do tego miejscem idealnym. Imponujący jest już sam gmach główny zaprojektowany przez włoskiego architekta Claudia Nardiego, utrzymany w stylu neomodernistycznym. Został zatopiony w teren, zachowując kulturowy charakter miejsca. Wyróżniający się dach hal fabrycznych stał się zaś wiodącym elementem wizualnym budowli.

Program działającego od 19 maja 2011 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK obejmuje prezentację międzynarodowej sztuki najnowszej, edukację oraz projekty badawcze i wydawnicze. Dwa najważniejsze cele, które stawia przed sobą muzeum, to przedstawianie sztuki ostatnich 20 lat w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością.

Projekty MOCAK-u opracowywane są z myślą o zróżnicowanych grupach odbiorców. Ważnym zadaniem instytucji jest próba zmniejszenia uprzedzeń wobec sztuki najnowszej. Misją muzeum jest przekonanie różnych grup odbiorców do sztuki współczesnej, wyjaśnianie jej sensu przez podkreślanie jej wartości etyczno-poznawczych i wskazywanie jej powiązań z codziennością.

MOCAK konsekwentnie rozbudowuje swoje zbiory, mając ponad 5000 prac kilkuset artystów polskich i światowych. Poszerzanie kolekcji ma na celu ukazanie sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku na tle sztuki światowej.


Powiązane treści