Facebook link

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny i klasztor sióstr felicjanek Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny i klasztor sióstr felicjanek Kraków

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny i klasztor sióstr felicjanek Kraków

Kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi w Krakowie z zewnątrz. Widać dwie części świątyni, jedna ceglana, a druga gładka beżowa. Budynek jest otoczony murem, a koło niego znajduje się ogród z kwiatami.

Smoleńsk 6, 31-107 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124220837
Przy ulicy Smoleńsk za wysokim murem kryje się kościół i klasztor zgromadzenie sióstr świętego Feliksa z Kantalicjo – felicjanek czyli sióstr szczęścia. Głównym celem zakonu jest kontemplacja i działalność apostolska z przywilejem nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Niewielki, neoromański kościół zbudowano w latach 1882–1884, według projektu Feliksa Księżarskiego, dla zakonu felicjanek wysiedlonych z zaboru rosyjskiego po upadku powstania styczniowego. Kościół odnowiono w 1925 roku. W czasie wojny w 1945 roku zniszczeniu uległ witraż nad głównym wejściem. W 1955 roku przeprowadzono gruntowny remont obiektu.

Kościół jest pseudobazylikowy z emporą, jego wieżę zdobi złota korona wzorowana na kościele Mariackim. Znalazły w nim miejsce dzieła sióstr felicjanek, stacje Drogi Krzyżowej z 1950 roku i obraz Niepokalanego Serca Marii nad ołtarzem z 1955 roku. W 1982 roku stanął nowy ołtarz.

W 1993 roku papież Jan Paweł II beatyfikował założycielkę zakonu felicjanek, matkę Marię Truszkowską. W głównej nawie znajduje się ołtarz poświęcony błogosławionej Marii z jej relikwiami. 10 października obchodzone jest święto błogosławionej.

W Krakowie zakon sióstr Felicjanek aktywnie działa cały czas w tym samym miejscu. W 1931 roku siostry zamieniły część swojego ogrodu przy rogu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego na gospodarstwo w Tyńcu. Na terenie, który odstąpiły powstał Dom Katolicki i kino „Świt”, dziś jest siedzibą Państwowej Filharmonii imienia Karola Szymanowskiego.