Facebook link

Kościół św. Krzyża Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół św. Krzyża Kraków

Kościół św. Krzyża Kraków

Kościół Krzyża Kraków
ul. Św. Krzyża 23, 31-023 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124292056
Kościół Świętego Krzyża przy placu św. Ducha to jedna z najstarszych świątyń Krakowa. Kościół pochodzi z XIV wieku, ale pierwotnie istniała w tym miejscu drewniana świątynia, która powstała pod koniec XII wieku.

Wspominając historię kościoła nie można pominąć pożaru z 1528 roku, który strawił całe wnętrze kościoła, a także część konstrukcji budynku. Wtedy zawaliło się także sklepienie prezbiterium, które jednak szybko odbudowano.
Kościół św. Krzyża to klasyczna, bardzo prosta gotycka budowla. Składa się z kwadratowej, ceglanej nawy i mniejszego od nawy, prostokątnego kamiennego prezbiterium. Nad fasadą zachodnią znajduje się sześciokondygnacyjna, kwadratowa wieża, do której przyziemia przylegają dwie kaplice. Kościół do czasów współczesnych przeszedł dwa gruntowne remonty, w drugiej połowie XVII oraz po koniec XIX wieku.
Ciekawostką z tego okresu, jest fakt, że nad rekonstrukcją polichromii pracował tam Stanisław Wyspiański. Artysta liczył na możliwość uzupełnienia brakujących fragmentów malowideł autorskimi freskami. Nadzieja ta okazała się jednak złudna. Nie mogąc realizować swoich ambicji, Wyspiański w gniewie zakończył współpracę z architektem Tadeuszem Stryjeńskim.

Godne uwagi są kaplice przylegające do wieży, jedna z nich kaplica św. Andrzeja pochodzi z XVI wieku, druga Matki Boskiej Loretańskiej z 1642. Wewnątrz samej świątyni znajdziemy niezwykłe sklepienie nawy, wsparte tylko na jednym, centralnym filarze symbolizującym biblijne Drzewo Życia. Po prawej stronie za wejściem trafimy na pochodzący z kościoła Ducha Świętego lawaterz z zachowaną datą 158, który obecnie służy za kropielnicę. Ołtarz główny, w którym znajduje się XVII-wieczny krzyż, datowany jest na początek XVIII wieku. Po lewej stronie nawy znajduje się ołtarz św. Anny, który w swojej centralnej części przedstawia Nauczanie Marii z około 1650 roku. Po prawej stronie trafimy na ołtarz Matki Boskiej, który pochodzi z 1630.

Warto odnaleźć w świątyni, znajdujący się w kaplicy św. Zofii, jeden z najstarszych zachowanych w Krakowie, unikatowy, pochodzący z końca XVI wieku, późnorenesansowy konfesjonał i chrzcielnicę z 1423 roku.

Do 1891 roku kościół otaczał cmentarz parafialny, zabudowania klasztorne Zakonu Ducha Świętego oraz szpital Ducha Świętego. Żadne z nich nie zachowały się do dziś, ponieważ zostały wyburzone.