Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Budynki w stylu zakopiańskim Zakopane

Budynki w stylu zakopiańskim Zakopane

Słoneczny dzień. Zimowa sceneria. Po lewej odśnieżona droga dojazdowa do drewnianej wilii, z tarasem na parterze, częściowo odsłoniętym, za drewnianą barierką, dalej pod jedną z jaskółek z oknami i balkonem wspartym na drewnianych belach. Po lewej niższa jaskółka z oknami. Dach pokryty gontem. Po prawej na parterze oszklona  weranda, pod nią podmurówka z kamieni z wnęką z łukiem.  Przed willą i na dachu dużo śniegu. Obok budynku drzewa bez liści.

34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

Tatrzańskie drewniane wille wzniesione w stylu zakopiańskim to perełki architektury. Ich twórcą był Stanisław Witkiewicz, którego styl zakopiański był pierwszym polskim stylem narodowym w architekturze. Do dzisiaj Zakopane może poszczycić się wieloma pięknie zachowanymi zabytkami w stylu zakopiańskim.

Ich formę zawdzięczamy Stanisławowi Witkiewiczowi, malarzowi, pisarzowi i architektowi, który zafascynowany sztuką góralską twórczo przetworzył elementy tradycyjnego budownictwa i zdobnictwa, powołując do życia tak dziś podziwiany styl. Domy wznoszone w witkiewiczowskiej estetyce są posadowione na wysokiej podmurówce z kamienia łupanego i mają strome dachy podbite gontem. Ich charakterystycznym elementem są ogromne werandy, kryte oddzielnymi dachami facjaty i piękna, bogata dekoracja snycerska.

W Kolibie - pierwszej willi wzniesionej w stylu zakopiańskim, pochodzącej z 1892 roku działa dziś Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Pięknymi przykładami tej estetyki są również wille Pod Jedlami (na Kozińcu) i Witkiewiczówka (Droga na Antałówkę 6). Do stylu zakopiańskiego nawiązuje też piękna kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczczurówce. Wzniesiona w latach 1904–08 według projektu Witkiewicza, wyróżnia się wysoką granitową podmurówką i strzelistą sylwetką. Dwuspadowy dach kryty gontem z charakterystyczną wysmukłą wieżyczką ma szczyty zdobione motywem „wschodzoncego słonecka”. Odznaczające się niezwykłą prostotą wnętrze zadziwia bogatą dekoracją snycerską. W oknach prezbiterium znajdują się witraże wykonane według projektu Witkiewicza.


Powiązane treści