Dwory i pałace

Drewniany dworek z dachem krytym gontem, otoczony zielonymi krzewami
Jednymi z najciekawszych zabytków w Małopolsce są pałace i dwory – warto wybrać się na wycieczkę śladem tych okazałych budynków, dzięki której poznamy dziedzictwo historyczne i kulturowe tego regionu.

Jednymi z najciekawszych zabytków w Małopolsce są pałace i dwory – warto wybrać się na wycieczkę śladem tych okazałych budynków, dzięki której poznamy dziedzictwo historyczne i kulturowe tego regionu.

Dwory

W przeciwieństwie do pałaców, które często stoją w miejscowości samotnie, zespoły dworskie znajdują się zazwyczaj w centrum. Dwory szlacheckie to średniowieczne i renesansowe posiadłości, pierwsze z nich często przypominały małe zamki i miały charakter obronny. W Małopolsce znajdziemy mnóstwo zabytkowych dworów, które warto odwiedzić, jak chociażby Zabytkowy Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie, który datowany jest na XII wiek i znajduje się w pobliżu zabytkowego kościoła św. Antoniego z Padwy. Innym ciekawym przykładem dworu w tym regionie jest dwór obronny w Pisarach (niegdyś wieś rycerska) pochodzący z XII wieku, który pierwotnie pełnił funkcję mieszkania i skarbca. W miejscowości Świdnik znajduje się również piękny dwór wzniesiony w 1752 roku przez ówczesnych właścicieli wsi – Wielogłowskich. Warto się również wybrać chociażby do Branic, gdzie znajduje się piękny klasycystyczny dwór murowanych rodziny Badenich, wzniesiony na początku XIX wieku.

Pałace

Województwo małopolskie słynie również z zabytkowych pałaców. Będąc w Krakowie warto odwiedzić chociażby imponujący zespół pałacowo-parkowy w Prokocimiu, który został wybudowany w latach 20. XIX wieku. Niedaleko Krakowa, w Wieliczce, znajduje się inny pałac warty odwiedzenia - neoklasyczny pałac Przychockich, który jest najokazalszym budynkiem Rynku Górnego. Powstał w II poł. XVIII w. na fundamentach dawnego ratusza, dzięki staraniom wielickich mieszczan Jana i Kazimierza Przychockich. Bardzo okazałym budynkiem jest pałac Żeleńskich w Grodkowicach, który stanowił siedzibę rodu Żeleńskich, zamieszkujących Grodkowice od XVII wieku, a zaprojektowany został przez architekta krakowskiego, Teodora Talowskiego. 


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści