Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna

Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna

Widok z lotu ptaka na kilka drewnianych chałup w skansenie, Na około dwóch chałup na dole droga, od niej ciągnie się alejka wzdłuż kolejnych chałup wyżej. Pomiędzy chałupami kilka drzew liściastych i trawa. Po prawej i w tle zalesione wzgórza pod niebem z kilkoma kłębiastymi chmurami.

34-484 Zubrzyca Górna Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa

tel. +48 182852709
Zubrzycki skansen to miejsce z duszą. Na rozległym terenie, który przypomina malowniczy park krajobrazowy, zgromadzono różnorodne przykłady orawskiego budownictwa. To pierwsze tego typu muzeum pod gołym niebem w powojennej Polsce. Oprócz zwiedzania, park prowadzi warsztaty edukacyjne, podczas których dawne chałupy i przedmioty ożywają i snują swoje historie.

Bacówki, remiza, karczma, dzwonnica, magiel czy plebania, w parku zgromadzono imponującą kolekcję prezentującą architekturę oraz kulturę materialną, społeczną i duchową Polskiej Orawy. Najbardziej charakterystyczne są chaty z wyżką – czyli domy mieszkalne z nadbudowanym piętrem, pełniącym rolę gospodarczą (zwykle z wykorzystywanym jako spichlerz). Piętro obiega galeryjka, zwana przedwyscem, na którą prowadzą schody umieszczone na zewnątrz budynku. W większości budynków mieszkalnych urządzono wystawy tematyczne przybliżające orawską codzienność. W pięknym dworze Moniaków z przełomu XVII i XVIII wieku zorganizowano ekspozycję XIX-wiecznych sprzętów, mebli i naczyń. Możemy zobaczyć Kościół p.w. Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni zbudowany w pierwszej połowie XVII w., który pierwotnie pełnił rolę kaplicy dworskiej. Folusz z Łopusznej z XIX wieku - zakład przemysłu chłopskiego, gdzie tworzono filc. Kuźnię z XIX w. z Zubrzycy Górnej z wyposażeniem. Młynotartak - kopię XIX-wiecznego zespołu przemysłu wiejskiego z Chyżnego. Jest też malownicza pasieka z ciekawymi typami uli. Biała karczma z Podwilka czy dzwonnica, zwana „loretańską". W skansenie oprócz wystaw stałych, organizowane są czasowe, a także cykliczne spotkania, których celem jest zachowanie lokalnych zwyczajów i folkloru, jak Święto Borówki, konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny czy orawskie zaduszki. Warto śledzić stronę internetową parku, by ich nie przegapić i by zobaczyć, jak świat dawnych tradycji, śpiewu i rękodzieła, wpływa na obecny. W parku w Zubrzycy Górnej kręcono również wiele filmów, między innymi „Janosika” i „Ogniem i mieczem”.

 

 


Powiązane treści