Schronisko PTTK na Hali Krupowej
Sidzina 625, 34-236 Sidzina
Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
tel. +48 607033997
Pierwsze schronisko nazywane „Pod Policą” (z uwagi na położenie schroniska w Babiogórskim Paśmie Policy) powstało w 1935 r. z inicjatywy Gminy Sidzina oraz oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Jordanowie i Łodzi. Budową schroniska kierował prof. Kazimierz Sosnowski. Hitlerowcy spalili je w 1944 r. Odbudowa schroniska, prowadzona przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, została zakończona w 1955 r. Od tego roku schronisko nosi imię Kazimierza Sosnowskiego. Na przełomie lat 80. i 90. zostało gruntownie wyremontowane i przebudowane.
Schronisko to drewniany, jednopiętrowy budynek w stylu góralskim. Udostępnia 38 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i wieloosobowych ze wspólnymi sanitariatami (na piętrze i w piwnicy; jeden pokój 2 – osobowy posiada własną toaletę) i centralnym ogrzewaniem. Bufet i przytulna jadalnia z dużym, kamiennym kominkiem na parterze serwują wyśmienitą, domową kuchnię opartą na lokalnych przysmakach. Można tutaj wypożyczyć rakiety śnieżne. W schronisku swoją bazę ma Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Na budynku schroniska znajdują się tablice pamiątkowe: jedna poświęcona oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej „Huta – Podgórze”, który stacjonował w latach 1943 – 1945 w rejonie Policy i Babiej Góry, druga poświęcona Janowi Pawłowi II, który 9 września 1978 r. jako kardynał Karol Wojtyła był tutaj na swej ostatniej wycieczce górskiej przed wyjazdem na konklawe do Rzymu, gdzie wybrano go papieżem.
Do schroniska można dojść z Babiej Góry, Bystrej Podhalańskiej, Jordanowa, Juszczyna, Kojszówki, Osielca, Sidziny, Skawicy, Zawoi, Zubrzycy Górnej, Przełęczy: Bory i Krowiarki, schronisk: na Markowych Szczawinach, Przełęczy Opaczne, Luboniu Wielkim, Starych Wierchach i Turbaczu.