Schronisko Górskie PTTK Jaworzyna Krynicka
Jastrzębik, 33-370 Jastrzębik
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Obiekt znajduje się obok Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego przez najpiękniejsze zakamarki polskich beskidów – odnaleźć tu można ciszę, spokój i bezkres Beskidu Sądeckiego. Sprzed schroniska podziwiać można malownicze panoramy Beskidu Niskiego, a ze szczytu Jaworzyny okazałe panoramy polskich i słowackich Beskidów i Tatr.
Pierwsze schronisko zostało częściowo ukończone i oddane do użytku w 1934 roku, prace budowlane finalnie zakończono w 1937 roku. Obiekt stał się atrakcją turystyczną i gościł m.in. Jana Kiepurę, księżniczkę Julianę, przyszłą królową Holandii, a także lotników ze Szkoły Orląt. W październiku 1944 roku obiekt został spalony przez oddziały niemieckie w czasie obławy na partyzantów. Po II wojnie światowej na fundamentach dawnego budynku gospodarczego powstał tymczasowy schron turystyczny „Sarenka”, który z czasem okazał się niewystarczający. W 1960 roku postawiono w miejscu starego schroniska parterowy drewniany budynek z 20 miejscami noclegowymi, a w schronie urządzono Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej. Obecnie mieści się w nim muzeum PTTK. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1993 – 1997. Zwiększył się wówczas znacznie standard schroniska. Przy schronisku działa kolej gondolowa oraz kilka wyciągów, a trasy zjazdowe mają łącznie około 8 km długości (najdłuższa 2,6 km). Obecnie w obiekcie jest 50 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych z łazienkami, jadalnia i bufet, sala kominkowa, suszarnia, miejsce na ognisko . W sezonie zimowym możliwy jest jedynie pobyt z wyżywieniem. Honorowane są rabaty PTTK, a dla grup możliwe dodatkowe zniżki. Schroniskowa kuchnia karmi smacznie, nowocześnie, jak i tradycyjnie – oferuje schroniskową klasykę, czyli żurek i kwaśnicę, ale także wegetariańskie pyszności. Poza obsługą gości indywidualnych obiekt przygotowany jest na przyjęcie obozów szkolnych i młodzieżowych, białych i zielonych szkół, imprez okolicznościowych i firmowych, warsztatów, szkoleń i konferencji, ale również wesel. Dodatkową atrakcją dla większych grup mogą być zabawy w profesjonalnym Parku Linowym, paintball, ognisko z pieczeniem barana oraz biesiady przy kominku.
Do schroniska dotrzeć można koleją gondolową, jak i szlakami z Krynicy, Runka, Wierchomli, Szczawnika, Żegiestowa, Piwnicznej, Rytra i Hali Łabowskiej.
I jeszcze na koniec – skąd patron schroniska Józef Piłsudski… Marszałek odwiedzał szczyt Jaworzyny Krynickiej i podobno w okolicy schroniska zasadził limbę. Limba nie przetrwała, obecnie w tym miejscu znajduje się miejsce poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II (figura).