Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Schronisko PTTK na Przehybie

Schronisko PTTK na Przehybie

Okazały budynek schroniska PTTK na Przehybie kryty jasnozielonym dachem w otoczeniu drzew

Przehyba, 33-388 Gołkowice Górne Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184421390
tel. +48 792555309
Schronisko górskie PTTK na Przehybie położone jest w przepięknym zakątku Polski – poniżej szczytu Przehyby (1175 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej w sercu Beskidu Sądeckiego. Przehyba to urokliwe miejsce – leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a otaczające ją rozległe hale grzbietowe roztaczają malownicze widoki na Tatry, Pieniny i Gorce („ …a jak patrzy się z Przehyby widać prawie cały świat…” napisał w swojej piosence Artur Andrus). Obiekt jest idealnym miejscem wypadowym na szlaki Beskidu Sądeckiego czy też na uprawianie turystyki – w jego pobliżu krzyżują się liczne szlaki piesze, konne, rowerowe, narciarstwa biegowego.

Pierwszą część schroniska udostępniono turystom w październiku 1937 r., a już kilka miesięcy później obiekt dysponował w sumie 52 miejscami noclegowymi. Nowe powojenne schronisko (pierwsze spalili Niemcy podczas obławy na partyzantów) zostało oddane do użytku w 1958 r. Drewnianą część tego obiektu w 1991 r. strawił kolejny pożar – odremontowane i zmodernizowane schronisko otwarto ponownie w 2003 r. Obecnie schronisko może gościć 50 osób, w pokojach 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6- i 7-osobowych (część z łazienką, pozostałe z umywalką; łazienki i natryski na każdym piętrze schroniska). Kuchnia serwuje posiłki tradycyjnej kuchni polskiej – szczególnie chwalone są pierogi ruskie i z jagodami, schabowy z kapustą zasmażaną, żurek, pomidorówka, sztandarowa szarlotka i autorska herbata zimowa. Goście mają do dyspozycji również kuchnię turystyczną. W obiekcie honorowane są rabaty PTTK.

W tak zwane Jaśkówce – budynku znajdującym się tuż przy schronisku – urządzono Izbę Pamięci patrona schroniska zasłużonego dla rozwoju turystyki w Beskidach prof. K. Sosnowskiego oraz Ośrodek muzealny KTG PTTK ze zbiorami dokumentującymi zagospodarowanie turystyczne Beskidu Sądeckiego. Zlokalizowana jest tutaj również (na parterze budynku) kaplica pod wezwaniem Dobrego Pasterza, w której w sezonie letnim w każdą niedzielę odprawiana jest Msza Święta.

Schronisko organizuje obozy zimowe z nauką jazdy na nartach, obozy letnie, ogniska z pieczeniem barana, przyjęcia okolicznościowe, rajdy piesze i rowerowe, zloty i inne imprezy. W swojej ofercie ma również tzw. „Beskidy w obiektywie” – weekendy z kursem podstaw fotografii.


Powiązane treści