Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Drewniane schronisko architekturą przypominające dwór, znajdujące się w sąsiedztwie gór i świerków, przed schroniskiem na trawie i leżakach odpoczywają turyści

34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 609001760
tel. +48 600443733
Schronisko w Dolinie Roztoki było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Zlokalizowane jest w samym sercu Tatr Wysokich, wbrew swojej nazwie w Dolinie Białki przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka, nieco poniżej wylotu Doliny Roztoki na skraju boru sosnowego frontem do urokliwej polany Stara Roztoka, która jesienią jest areną rykowiska jeleni.

Budowa pod nadzorem ks. Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza ukończona została w roku 1876. Schronisku nadano wówczas imię Wincentego Pola – zasłużonego geografa, propagatora turystyki górskiej oraz odważnego patrioty, uczestnika Powstania Listopadowego. W latach 1911 – 1912 nieco dalej od pierwotnego budynku stanął nowy, większy, w okresie międzywojennym kilkukrotnie rozbudowywany. W okresie międzywojennym schronisko była bazą górską dla taterników robiących pierwsze wspinaczkowe przejścia na niedostępnych dotąd perciach. Z kolei w latach 70. i 80. – miejscem spotkań polskich himalaistów, którzy w tym czasie dokonywali pierwszych wejść na ośmiotysięcznikach. Idea górskiej bazy funkcjonuje tutaj nadal – schronisko razem z doświadczonymi przewodnikami tatrzańskimi organizuje szkolenia i wycieczki popularyzując bezpieczną turystykę dla ambitnych, posiada wypożyczalnię sprzętu turystycznego. Oddalone obecnie od głównego szlaku do Morskiego Oka, wraz z niezwykłą polaną zachowało w sobie urok dawnych lat.

Schronisko posiada ponad 70 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 5, 6, 8 i 9 – osobowych (pościel w cenie noclegu; ręcznik dodatkowo płatny; noclegi na podłodze nie są możliwe; konieczna wcześniejsza rezerwacja). Do dyspozycji jest kuchnia turystyczna i suszarnia, Wi-Fi, ekran i rzutnik multimedialny, świetlica. Tradycyjna kuchnia czynna w godz. 7.00 – 21.00 gotuje smacznie i zdrowo – koniecznie trzeba spróbować ponoć najlepszej w Tatrach szarlotki, jak również zupy borowikowej i czosnkowej, robionych na miejscu pierogów, placków po zbójnicku, koktajlu truskawkowego, ciasta ucieranego z sezonowymi owocami, lemoniady.


Powiązane treści