Schroniska górskie

Drewniany szałas w dolinie górskiej.
Schronisko górskie (po angielsku – mountain shelter, mountain hut, po czesku – turistická chata, útulna, po rosyjsku – prijut, turistskaja baza, po niemiecku – Berghütte, Schützhaus, Baude, po włosku – rifugio, cabanne, po rumuńsku – cabana itd.) dla prawdziwego turysty w górach oznacza na całym świecie to samo: najbardziej pożądane po wędrówce lub wspinaczce miejsce wypoczynku, posiłku i akumulacji doznań całego dnia, które wpisuje się w całokształt górskiej wyprawy ze względu na niepowtarzalną schroniskową atmosferę. Zwykle budowane były w odległości jednego dnia marszu od zabudowań.

Dawne schroniska, będące jedynymi elementami infrastruktury turystycznej w górach, były budowane i eksploatowane przez społeczne organizacje turystyczne. Powstawały dla idei dzięki wyrzeczeniom i uporowi działaczy, którzy nieraz samodzielnie ponosząc koszt kupowali działki pod schroniska, czy też materiały do ich budowy. Położenie kamienia węgielnego a później otwarcie schroniska było wydarzeniem roku, okazją do spotkania się nie tylko rzeszy turystów, lecz również miejscowej ludności. Otwarcie schroniska często przeobrażało się w święto.

Dawne schroniska miały prosty wystrój i podstawowe wyposażenie. Wieloosobowe sale były na porządku dziennym i nikt nie oczekiwał w nich luksusów. Były za to tanie i na nocleg mógł pozwolić sobie każdy. Na początku rozwoju turystyki górskiej doceniano jej wpływ na kształtowanie charakteru, a surowe warunki schroniskowe miały pomóc w hartowaniu ducha.

Obecnie w Karpatach Zachodnich funkcjonuje ok 40 schronisk PTTK. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają chatki studenckie (należące do PTTK i prywatne) oraz pola namiotowe, które zazwyczaj działają sezonowo. Wiele z nich nadal zachowało niepowtarzalną atmosferę i można w nich liczyć na wieczór przy gitarze lub ognisku, choć dziś pełnią różnorodne dodatkowe funkcje wychodząc naprzeciw zmieniającej się turystyce.

Mapa schronisk

W Beskidzie Małym na terenie Małopolski jest schronisko na Leskowcu i chatka na Potrójnej.

W Beskidzie Żywieckim funkcjonuje schronisko na Markowych Szczawinach na stokach Babiej Góry oraz schronisko na Hali Krupowej.

W Beskidzie Makowskim funkcjonuje schronisko górskie na Kudłaczach.

W Tatrach mamy 8 schronisk (na Polanie Chochołowskiej, na Hali Ornak, na Hali Kondratowej, hotel górski na Kalatówkach, „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, w Dolinie Roztoki i nad Morskim Okiem).

W Pieninach funkcjonują 2 schroniska („Trzy Korony” i „Orlica”) i 1 baza namiotowa (pod Wysoką).

W Beskidzie Wyspowym i Gorcach są 4 schroniska (na Luboniu Wielkim, bacówka na Maciejowej, na Starych Wierchach i na Turbaczu), 3 bazy namiotowe (Gorc, Lubań, Polana Wały) i 1 chatka (Ochotnica Górna).

W Beskidzie Sądeckim znajduje się 6 schronisk (pod Bereśnikiem, na Przehybie, na Hali Łabowskiej, bacówka nad Wierchomlą i na Jaworzynie Krynickiej) oraz 1 baza namiotowa (Muszyna-Złockie) i 3 chatki (Niemcowa, Wątorówka, Magóry).

W Beskidzie Niskim na terenie Małopolski funkcjonuje 1 (bacówka w Bartnem) i 2 bazy namiotowe (Regietów i Radocyna).

Chatki


Súvisiace príspevky