Bacówka PTTK nad Wierchomlą
33-370 Muszyna
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Bacówka działa od 1978 roku jako bacówka turystyki kwalifikowanej (inicjatywa PTTK małych schronisk górskich dla turystów indywidualnych). Inicjatorem jej budowy był działacz krynickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego Stanisław Nowak, którego imię nosi Bacówka. Mieści się w przebudowanym spichlerzu, który przeniesiono ze Złockiego (stąd nietypowa jak dla bacówek turystyki kwalifikowanej architektura).
Bacówka jest drewniana, oferuje 40 miejsc noclegowych w pokojach 1 – 4-osobowych usytuowanych na piętrze budynku, noclegi w tzw. fińskim domku obok schroniska, jurcie oraz możliwość rozbicia namiotu. W schroniskowym bufecie zjeść można dania przyrządzane na miejscu według domowymi receptur – bacówka słynie z „herbaty z bacówki”, kugela z gulaszem z baraniny, szarlotki, kwaśnicy na baraninie. Do dyspozycji nocujących są: sala kominkowa, widokowa weranda i sauna. Sanitariaty znajdują się na dolnej kondygnacji. W schronisku znajdują się również narciarnia, suszarnia, punkt narzędziowy do prostych napraw rowerów. W sąsiednim budynku dostępne są kuchnia turystyczna i garaż dla rowerów. Zimą wypożyczyć można rakiety śnieżne.
Do schroniska dotrzeć można jedynie pieszo lub rowerem szlakami od Jaworzyny Krynickiej i Runka, Wierchomli, Szczawnika, Żegiestowa, Piwnicznej, Rytra i Hali Łabowskiej oraz widokowym grzbietem od górnej stacji wyciągu krzesełkowego z Wierchomli, drogą leśną z Wierchomli, drogą biegnącą doliną potoku ze Szczawnika.
Bacówka nad Wierchomlą leży w wyjątkowo atrakcyjnej okolicy – na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego bogatego w wody mineralne i uzdrowiska, z przepięknymi panoramami polskich i słowackich Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich, Pasma Radziejowej i Lubovnanskiej Vrchoviny. Dużo tutaj pamiątek po Łemkach zamieszkujących do 1947 roku te tereny: drewniane cerkwie z zachowanymi ikonostasami, stare cmentarze, przydrożne krzyże, pozostałości zabudowy wiejskiej oraz ślady po sezonowych zagrodach pasterskich.