Schronisko Górskie PTTK na Hali Kondratowej
34-500 Zakopane
Region turystyczny: Tatry i Podhale
Z powodu prac remontowych i rozbudowy zaplecza gospodarczo-administracyjnego Schronisko Górskie PTTK na Hali Kondratowej będzie zamknięte do II połowy 2025 roku.
Najmniejsze schronisko polskich Tatr (600 m³) znajduje się na wysokości 1333 m. n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej, na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu. Dysponuje 20 miejscami w pokojach 6 i 8 – osobowych (schronisko nie sprzedaje miejsc na podłodze). Obsługa stara się, aby turyści czuli się tutaj jak najlepiej. Jest przytulna jadalnia i kameralne pokoje, weranda i widoki, a na deser pyszny piernik z czekoladą :-) Ponadto suszarnia elektryczna i bębnowa, zimą suszarki do butów, bezpłatny wrzątek, Wi-Fi, książki i gry planszowe, ekran do rzutnika.
Do schroniska dojść można pieszo:
- z Kuźnic szlakiem niebieskim (1h),
- przez Dolinę Małej Łąki na Przełęcz Kondracką szlakiem żółtym, a następnie zejście do schroniska szlakiem niebieskim (4h).
Pierwszy budynek powstał tutaj prawdopodobnie jeszcze przed rokiem 1910 – schron narciarski Jerzego Uznańskiego w 1913 roku zniszczony przez lawinę. W roku 1933 postawiono tu bacówkę. Obecny budynek – uszkodzony przez kamienną lawinę w 1953 roku – został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947 – 1948, w 1950 roku powiększony o dodatkowe skrzydło (do dzisiaj można oglądać ogromny 30 – tonowy kamień, który wbił się w narożnik jadalni podczas lawiny 1953 roku). Od 1994 roku schronisko posiada biologiczną oczyszczalnię ścieków. W 2009 odbyła się uroczystość nadania schronisku imienia Władysława Krygowskiego, znawcy polskich Karpat.
Schronisko znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwsze wzmianki o Hali Kondratowej pochodzą z 1636 roku. Ten maleńki kawałek Tatr Zachodnich obfituje w wydarzenia, które na zawsze wpisały się w historię Tatr. To tędy w 1901 r. górale wraz z księdzem Kaszelewskim wnosili krzyż na szczyt Giewontu. Przez Kondratową prowadziły także pierwsze szlaki pionierów tatrzańskiego narciarstwa – Stanisława Barabasza i Mariusza Zaruskiego. W 1936 roku z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi odbyły się tu Mistrzostwa Polski, na wybudowanej skoczni narciarskiej. Od roku 1946 w szałasie gazdowała tutaj z inicjatywy PTTK znana góralska rodzina Skupniów. Odbywały się tutaj zgrupowania skoczków i biegaczy, a przez schronisko przewinęła się elita polskiego sportu.
W pobliżu schroniska biegną szlaki:
- niebieski: Polana Kalatówki (40’), Kondracka Przełęcz (1h),
- zielony: Przełęcz pod Kondracką Kopą (1h10’).