Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wadowice

Wadowice

Widok z góry na miasto w słoneczny dzień. Po środku rynek. Przy nim kościół, z wieżą przy ścianie frontowej, z długą nawą, pokrytą dachem dwuspadowym. Na około dużo budynków pomiędzy drzewami. W oddali wzgórza i bezchmurne niebo.

Wadowice Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski

tel. +48 338732365
„W tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło”. Tak o swym rodzinnym mieście mówił papież Jan Paweł II, odwiedzając je ostatni raz 16 czerwca 1999 roku. Poprzednio gościł w Wadowicach w latach 1979 i 1991. Obecnie rodzinne miasto papieża Jana Pawła II jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym.

Wadowice leżą nad rzeką Skawą, w kotlinie między Pogórzem Wielickim a Beskidem Małym. Pierwsze wzmianki o osadzie odnotowano w 1254 roku, ale założenie wsi przypisuje się księciu Władysławowi I oświęcimskiemu w 1315 roku. Początkowo niewielka miejscowość, zaczęła się rozwijać po wcieleniu jej do Imperium Habsburgów pod koniec XVIII wieku. Podczas rządów księcia oświęcimskiego Kazimierza, w 1430 wielki pożar doszczętnie strawił Wadowice. Aby szybko odbudować miasto, książę Kazimierz przywilejem z 10 listopada 1430 nadał Wadowicom prawo chełmińskie. W latach 1780–1785n wybudowano galicyjski trakt handlowo-pocztowy łączący Lwów z Wiedniem, w 1888 roku uruchomiono linię kolejową z Kalwarii Zebrzydowskiej do Bielska-Białej. W 1918 roku miasto wróciło do odrodzonej Polski. W mieście przy ulicy Kościelnej, w kamienicy Żyda Chaima Bałamuta, 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i dwa dni później został ochrzczony w pobliskim kościele, obecnie bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Papież podczas wizyty w Wadowicach w 1979 roku modlił się przy kościelnej chrzcielnicy, a w 1999 roku ukoronował tutejszy cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Wadowicach jest jeszcze wiele innych miejsc związanych z Karolem Wojtyłą, w tym: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, gmachy szkół, budynek „Sokoła”, gdzie przychodził na kółko teatralne, cukiernia, do której chadzał na kremówki, i wiele innych. Szlak Karola Wojtyły ma 4,5 kilometra długości i prowadzi przez 14 obiektów oznakowanych tablicami (bezpłatne przewodniki w CIT lub bezpłatna aplikacja multimedialna do pobrania ze strony: https://www.it.wadowice.pl/szlak-karola-wojtyly/o-szlaku.html).

Android:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.threestep.szlakkarola&hl=pl
iOS: https://apps.apple.com/us/app/id950767143?ign-mpt=uo%3D4


Powiązane treści