Koleją przez Małopolskę: Kraków – Tarnów

Pociąg stojący na dworcu kolejowym
Koleją! Koleją przez Małopolskę! To najwygodniejszy i najbardziej naturalny i ekologiczny sposób podróżowania i zwiedzania. Sieć połączeń kolejowych zaprowadzi nas w większość najbardziej atrakcyjnych miejsc Małopolski. Przygotowaliśmy dla turystów specjalny kolejowy przewodnik. Opisujemy linię Kraków – Tarnów. Linia kolejowa Kraków – Tarnów to fragment jednej z pierwszych tras kolejowych na ziemiach polskich. Zbudowana w latach 1856-1861 miała połączyć najważniejsze miasta Galicji Kraków i Lwów. Kolej Galicyjska imienia Karola Ludwika prowadziła wzdłuż granicy zaborów austrowęgierskiego i rosyjskiego stając się impulsem rozwojowym dla leżących przy niej miejscowości.

Jak zbudowany jest nasz przewodnik?

  • Opisaliśmy wszystkie linie kolejowe według tej samej zasady.
  • Wszystkie linie obsługują Koleje Małopolskie.
  • Wymieliliśmy wszystkie stacje na każdej linii kolejowej.
  • Przy każdej stacji umieściliśmy krótkie opisy atrakcji znajdujących się w pobliżu, przechodzących obok szlaków turystycznych, tras rowerowych, dużych obszarów leśnych.
  • Specjalnie oznaczamy stacje połączone z systemem komunikacji Autobusowych Linii Dowozowych. Dzięki tym połączeniom można komfortowo dotrzeć do kilkudziesięciu miejscowości odległych od linii kolejowych.

Mapka połączeń kolejowych w Małopolsce

Co można zobaczyć na trasie Kraków- Tarnów?

Kraków

Kraków to jedno z najważniejszych miast turystycznych Europy. Dawna stolica Polski, miejsce gdzie spoczywają królowie i najważniejsi dla kultury twórcy. To setki zabytków, w tym obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Większość najcenniejszych budowli znajduje się do pół godziny marszu od dworca PKP Kraków Główny.

Kraków Płaszów 

  • Pozostałości po dawnym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Na terenie obozu znajduje się monumentalny Pomnik Ofiar Faszyzmu. Utworzono tu także Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów. 
  • Kopiec Krakusa. To najstarszy z krakowskich kopców. Według legendy został usypany na pamiątkę króla Kraka.
  • Zalew Bagry to miejsce i na plażowanie i na żeglowanie. Tu można odpocząć i zrobić patent żeglarski. Zimą natomiast pomorsować.

Kraków Prokocim 

  • Park Jerzmanowskich: 7-hektarowy obszar parkowy znajdujący się w rejestrze zabytków. Place zabaw dla dzieci, miejsca do aktywnego wypoczynku dla dorosłych – plenerowa siłownia. Atrakcją są dwie fontanny. Jedna z nich jest zdemontowana przed laty fontanna stojąca w Rynku Głównym, wykonana według projektu profesora Wiktora Zina.
  • Kościół rektoralny świętego Mikołaja z Tolentino, znajdujący się przy ulicy Górników 27.
  • Pozostałości fortu Prokocim, jednego z umocnień Twierdzy Kraków.

Podłęże

(stacja połączona z systemem Autobusowych Linii Dowozowych)

  • Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej z 1914 roku i kaplica pod wezwaniem świętego Józefa z lat 1914-1917. Z Podłęża do Niepołomic są tylko 4 kilometry.
  • Stacja na granicy Puszczy Niepołomickiej. Szlak pieszy Przez uroczyska Puszczy Niepołomickiej
  • 4 kilometry od stacji: Niepołomice – atrakcyjna turystycznie miejscowość z Zamkiem Królewskim. Stąd początek tras rowerowych i szlaków pieszych po Puszczy Niepołomickiej. Możliwy dojazd autobusem podmiejskim.

Staniątki

  • Opactwo Benedyktynek. Najstarszy w Polsce klasztor tego zgromadzenia, którego początki sięgają 1200 roku. Muzeum i biblioteka z bogatymi zbiorami: ksiąg, dokumentów, rękopisów, starodruków, sprzętów i szat liturgicznych, obrazów, rzeźb czy kolekcją robionych w klasztorze figurek woskowych. Ze Staniątek blisko do Niepołomic. Atrakcje Niepołomic: rynek, zamek królewski, obserwatorium astronomiczne, trasy rowerowe i piesze po Puszczy Niepołomickiej. Możliwy dojazd autobusem podmiejskim.
  • W Niepołomicach Trasa rowerowa VeloMetropolis (małopolski odcinek EuroVelo4). To fragment od Niepołomic do granic z województwem podkarpackim. Całość trasy poprowadzona jest równolegle do linii kolejowej, którą można wykorzystać przy planowaniu wycieczek. Na trasie zlokalizowane są miejsca przyjazne rowerzystom (MPR) w: Woli Batorskiej, Bogucicach, Wietrzychowicach oraz Tarnowie. 

Szarów

Stacja na południowym skraju Puszczy Niepołomickiej. Świetny punkt wypadowy do wycieczek pieszych i rowerowych.

Kłaj 

Stanisławice 

Bochnia

(stacja połączona z systemem Autobusowych Linii Dowozowych)

Bochnia, urocze, nieduże miasteczko, znane przede wszystkim z najstarszej w Polsce kopalni soli, obecnie pełni funkcję uzdrowiska.

Rzezawa

Brzesko

(stacja połączona z systemem Autobusowych Linii Dowozowych)

Słynie z Browaru Okocim, który powstał w XIX wieku w pobliskiej miejscowości Okocim, ale dziś administracyjnie leży na terenach należących do Brzeska.

  • Kościół świętego Jakuba z 1447 roku (później przebudowywany).
  • Pałac rodziny Goetzów (założycieli browaru).
  • Cmentarze wojenne z I wojny światowej nr 275 i 276.
  • Cmentarz żydowski z 1846 roku.

Trasa rowerowa 35 km na pętli Brzesko-Brzesko: Od źródła św. Stanisława do groty z Lourdes

Sterkowiec 

Bogumiłowice

Tarnów Mościce 

Mościce to dzielnica Tarnowa. Znajdują się tu zakłady azotowe, jedna ze sztandarowych inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, budowanego w latach 30. Nazwa pochodzi od nazwiska prezydenta Polski Ignacego Mościckiego (1926–1939), jednego z najwybitniejszych naukowców swoich czasów, twórcy wynalazków fundujących współczesny przemysł chemiczny. Mościcki wszystkie swoje patenty technologiczne podarował Polsce.

To także najlepiej zachowane w Polsce modernistyczne osiedle robotnicze zbudowane według koncepcji „miasto-ogród”.

Tarnów 

(stacja połączona z systemem Autobusowych Linii Dowozowych)

Tarnów, miasto uważane za polski „biegun ciepła”. Posiada najwyższą średnią temperatury powietrza w roku. Perełka polskiego renesansu zachwyca rynkiem z ratuszem i kamieniczkami, a także pamiątkami po społeczności żydowskiej oraz urodzonym tu generale Józefie Bemie. Telewizja CNN zaliczyła Tarnów w rekomendacji 15 europejskich miast wartych odwiedzenia. 

  • W Tarnowie można się przesiąść na pociąg w stronę Nowego Sącza, Muszyny i Krynicy 

Najcenniejsze obiekty:

Skorzystaj z Centrum Informacji Turystycznej Tarnów

Wola Rzędzińska

  • Neogotycki kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Wałki

Za stacją przebiega granica województw małopolskiego i podkarpackiego

  • 4 kilometry na południe od stacji drewniany kościół świętego Józefa z XVIII wieku w Pogórskiej Woli.
  • Trasa rowerowa VeloMetropolis (małopolski odcinek EuroVelo4). To fragment od Niepołomic do granic z województwem podkarpackim. Całość trasy poprowadzona jest równolegle do linii kolejowej, którą można wykorzystać przy planowaniu wycieczek. Na trasie zlokalizowane są miejsca odpoczynku rowerzystów (MORy) w: Woli Batorskiej, Bogucicach, Wietrzychowicach oraz Tarnowie. 

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets