Facebook link

Sanktuarium świętego Karola Boromeusza Niepołomice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium świętego Karola Boromeusza Niepołomice

Sanktuarium świętego Karola Boromeusza Niepołomice

Niewielki kościół z cegły, częściowo pomalowany na jasny kolor, na pierwszym planie rowerzysta objeżdżający rondo
Piękna 2, 32-005 Niepołomice Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 122811041
tel. +48 609811041
Cennym obiektem architektury jest najstarszy budynek w mieście, gotycki murowany kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników z połowy XIV wieku, zbudowany z fundacji Kazimierza Wielkiego, przebudowany na barokowy z fundacji Lubomirskich. Przy świątyni funkcjonuje sanktuarium świętego Karola Boromeusza.

Dzieje niepołomickiego kultu świętego Karola Boromeusza, w XVI wieku biskupa Mediolanu i po soborze trydenckim gorliwego odnowiciela Kościoła, sięgają 1604 roku gdy za jego sprawą władzę w nogach odzyskała Anna Branicka. W 1640 roku wzniesiono przy kościele kaplicę świętego Karola Boromeusza ufundowaną przez wojewodę krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Umieszczono w niej cudowny obraz świętego.

Gotycki, dwunawowy kościół halowy ze sklepieniami wspartymi na wielobocznych filarach, po przebudowie z XVII wieku po zniszczeniach wojennych zatracił pierwotny układ. Nawy połączono w jedną barokową. Przebudowę wykonano z fundacji króla Jana Kazimierza i Lubomirskich. Dziś prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, korpus opinają przypory, dachy są dwuspadowe z wieżyczką na sygnaturkę. Po obu stronach nawy znajdują się kaplice kryte kopułami. Manierystyczna kaplica grobowa Branickich z kamiennym nagrobkiem pochodzi z warsztatu Santi Gucciego z XVI wieku, a we wczesnobarokowej kaplicy świętego Karola Boromeusza fundacji Lubomirskich, znajdują się stiuki z warsztatu Falconiego. W gotyckiej zakrystii widać malowidła ścienne fundacji Elżbiety Łokietkówny, wykonane w XIV wieku w manierze szkoły włoskiej. We wnętrzu znajduje się kamienna chrzcielnica z XVII wieku z warsztatu Santi Gucciego oraz złocony ołtarz główny i ołtarze boczne z XVIII wieku. W 1837 roku stanęła murowana dzwonnica. W 1916 roku wnętrze pokryto polichromią wzorowaną na krakowskim Kościele Mariackim.

Kult świętego wspierał kardynał Karol Wojtyła szczególnie po soborze watykańskim drugim, ukazując go jako symbol odnowy i reformy w Kościele. W niepołomickim sanktuarium w ciągu roku odbywają się dwa ważne odpusty: 4 listopada w uroczystość świętego Karola i 22 czerwca w dzień Dziesięciu Tysięcy Męczenników.