Facebook link

Barbakan Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Barbakan Kraków

Barbakan Kraków

Na pierwszym planie Barbakan widziany z lotu ptaka, na drugim planie zielone drzewa na Plantach Krakowskich, w oddali widać Kościół Mariacki na tle niebieskiego nieba.

ul. Basztowa, 30-547 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Siedem wieżyczek i mury grubości trzech metrów. Gotycki Barbakan, zwany też Rondlem, to najbardziej wysunięta na północ Krakowa część fortyfikacji miejskiej. Kiedyś był połączony z Bramą Floriańską tak zwaną szyją, czyli przejściem warownym, by móc ją ochraniać. Nigdy nie został zdobyty szturmem.

Król Jan Olbracht sam położył pod budowlę kamień węgielny i wsparł konstrukcję obronną kwotą 100 grzywien. Barbakan w Krakowie został wzniesiony w XV wieku i przez lata był praktycznie niezniszczalny - przetrwał nawet w XIX wieku, gdy wybuchła inicjatywa przywrócenia porządku w mieście i kiedy rozebrano fortyfikacje miejskie. Dziś jest jednym z nielicznych zachowanych w Europie dzieł architektury obronnej tego typu. Prowadzą do niego dwie bramy, od Kleparza i od murów miejskich. Wchodzi w skład Muzeum Krakowa. Kiedyś otaczała go półkolista fosa o szerokości 26 m i głębokości dochodzącej do sześciu metrów, jednak z czasem, w wyniku rozbudowy miasta, została ona zasypana. Podziemną część obiektu stanowił sklepiony chodnik, który prowadził do specjalnych furt. Pozwalały członkom załogi poprzez wodę fosy wydostawać się z fortecy.


Powiązane treści