Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Marcina Biskupa Mogilno

Kościół świętego Marcina Biskupa Mogilno

Za kamienną alejką na trawniku stoi drewniany kościół widziany od strony wejścia, przy którym ustawiono małych rozmiarów brzózkę. Przedsionek duży z oknem, za nim wyższa nawa z dwoma oknami, z wieżyczką z sygnaturką na dachu pokrytym blachą. Z boku niewielka dobudówka. Na około niskie ogrodzenie. Po prawej wysokie drzewa i fragmenty budynków. Po lewej choinka. Niebo częściowo zachmurzone.

Mogilno 145, 33-236 Mogilno Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184405318
Parafia w Mogilnie, której patronuje św. Marcin z Tours, powstała na początku XIV wieku, prawdopodobnie w roku 1311, choć pierwsza wzmianka o niej pojawiła się dopiero w 1325 roku.

Pierwszy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela został wybudowany w Mogilnie prawdopodobnie w XIV wieku. Około 1558 roku spłonął, wtedy rolę parafialnej świątyni pełniła kaplica z kamienia pod wezwaniem świętej Anny, którą można oglądać do chwili obecnej. Nowy kościół, pod wezwaniem świętego Marcina Biskupa z Tours, został wybudowany około 1765 roku, a gruntownie odnowiony w 1891 roku. To modrzewiowa świątynia, konstrukcji zrębowej szalowana, jednonawowa. Wewnątrz możemy podziwiać barokowe detale ciesielskie, między innymi portale o falistych nadprożach, parapet chóru muzycznego, a także gotycki krucyfiks z około 1400 roku. Polichromia o motywach figuralnych i ornamentalnych pochodzi z 1930 roku. Późnogotycka rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego datowana jest na początek XVI wieku, a kamienna chrzcielnica renesansowa na połowę XVI wieku. W kościele zachowały się XVII-wieczne płyty nagrobne rodziny Rożnów.

Odpust parafialny 14 września - Święto Podwyższenia Krzyża św. (najbliższa niedziela), 11 listopada - św. Marcina

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.


Powiązane treści