Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Jana Chrzciciela Rzepiennik Biskupi

Kościół świętego Jana Chrzciciela Rzepiennik Biskupi

Na wprost kościół z ciemnego drewna z niską wieżą z wieżyczką zwieńczoną u góry krzyżem, pochyłymi ścianami i wejściem z przodu. Dalej prosta nawa z dachem dwuspadowym, z wieżyczką z sygnaturką. Z boku z przedsionkiem z drzwiami. Kościół w całości pokryty gontem. . Stoi w otoczeniu drzew, ogrodzony prostym drewnianym płotem. Niebo z niewielkimi chmurami po bokach.

Rzepiennik Biskupi, 33-163 Rzepiennik Strzyżewski Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146530064
Świątynię wzniesiono na początku XVI wieku. Kościół powstał jako budowla późnogotycka, jednonawowa, w przeważającej części kryta gontem. Należy do najstarszych drewnianych kościołów Małopolski.

Kościół z XVII-wieczną wieżą jest usytuowany na wzniesieniu, skąd rozciąga się panorama Pogórza Ciężkowickiego. Drewniany budynek został wzniesiony w konstrukcji zrębowej (wieńcowej), czyli bez użycia gwoździ. Konstrukcja ta w późnogotyckich kościołach z rejonu Małopolski była kształtowana w charakterystyczny sposób, nieznacznie zwężając się ku górze poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Kościół był kilkakrotnie odnawiany.

Wnętrze kościółka nakryte jest stropem płaskim z zaskrzynieniami w nawie. Pod chórem muzycznym zachowały się fragmenty malowideł patronowych, zapewne z czasu budowy, będących pozostałością pierwotnego stropu.

Wewnątrz warto zwrócić uwagę na późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII wieku z płaskorzeźbioną głową świętego Jana Chrzciciela na misie. Jeszcze starszym i cenniejszym zabytkiem jest tryptyk gotycko-renesansowy z początku XVI wieku, w którego środkowym polu znajdowała się dawniej figura Madonny z Dzieciątkiem, tak zwanej Anielskiej z około 1530 roku, obecnie przechowywana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pozostałe zabytki pochodzą z okresu baroku lub są jeszcze późniejsze, należą do nich barokowy ołtarz boczny, ambona oraz liczne obrazy i rzeźby, także ludowe. Interesujące jest tabernakulum z ludową rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z 1863 roku.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści