Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Zamek Kraków Przegorzały

Zamek Kraków Przegorzały

Na zalesionym wzgórzu duży, trzykondygnacyjny biały zamek w jasnym kolorze, z wysokim dachem pokrytym czerwoną dachówką, z tarasem na kamiennych arkadach, z dwoma kwadratowymi wieżami po bokach. Po lewej w niewielkim odstępie kwadratowa wieża  z czerwonym dachem, ze zwieńczeniem ku górze. Niebo błękitne z dużą kłębiastą chmurą nad zamkiem. Pod zamkiem u dołu niewielki jasny budynek wśród drzew.

ul. Jodłowa 13, 30-251 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 798667711
Monumentalny zamek góruje nad doliną Wisły, a z jego tarasu w dobrą pogodę widać nawet Tatry. Obiekt zbudowany w trakcie II wojny światowej to jeden z nielicznych dzieł architektury III Rzeszy w Krakowie.

Historia miejsca zaczyna się od Willi Baszta, która powstała tutaj pod koniec lat 20. XX wieku jako dom krakowskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Zamek (zwany Schloss Wartenberg), tuż przy baszcie został zbudowany w czasie II wojny światowej jako rezydencja jednego ze zbrodniarzy nazistowskich pod przykrywką budowy sanatorium dla esesmanów. Był to baron Otto von Wächter, który w czasie niemieckiej okupacji został starostą dystryktu krakowskiego. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1941 roku, ale inicjator jego powstania zbyt długo w nim nie mieszkał. Został skierowany do Lwowa, a budowla stała przez jakiś czas opuszczona. W listopadzie 1943 roku pałac został podarowany Heinrichowi Himmlerowi przez Hansa Franka, jako sanatorium dla esesmanów. Zamek Przegorzały jest  stylizowany na nadreńskie zamki z okresu romantyzmu. To wysoka, trzykondygnacyjna budowla, wkomponowana w skalne, wapienne wzniesienie, którą wieńczy wysoki dach z lukarnami. Pod koniec wojny znajdował się tutaj szpital. Potem kolejno zamek był siedzibą Instytutu Badawczego Leśnictwa, a w latach 70. Instytutu Badań Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Od ponad 30 lat w zamku działa restauracja, a od niedawna również hotel ze strefą spa. Warto dodać, że z tarasów Zamku Przegorzały rozciąga się widok na Wisłę, południowo-zachodnią część Krakowa, a przy dobrej pogodzie na Beskidy, a nawet Tatry. 


Powiązane treści