Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętego Dymitra Sołuńskiego Szczawnik

Cerkiew świętego Dymitra Sołuńskiego Szczawnik

Na wprost za niskim ogrodzeniem z kamieni stoi drewniana cerkiew obita gontem z dachami blaszanymi. Z przodu mały ganek z wejściem. Przed nim stoi wysoki krzyż. Za gankiem wysoka kwadratowa wieża z pochyłymi ścianami. Za nią niska nawa z dwoma oknami. Na dachach trzy wieżyczki z baniastymi hełmami i krzyżami. Po prawej wysokie drzewo liściaste. Pod nim ścieżka. Z tyłu drzewa i niewielkie wzgórze. Po lewej ścieżka. Na niebie kłębiaste chmury.

Szczawnik, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184714130
Zachodniołemkowska cerkiew zbudowana w 1841 roku, to dziś rzymskokatolicki kościół parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złockiem.

We wsi w Beskidzie Sądeckim, słynącej z leczniczych źródeł mineralnych, cerkiew stała już przed 1624 rokiem, a dzisiejsza powstała w 1841 roku prawdopodobnie po przebudowie wcześniejszej. Po Akcji Wisła i wysiedleniu ludności łemkowskiej w latach 1945–1947, budynek przejęła rzymskokatolicka parafia. Kościół kilkakrotnie remontowano w drugiej połowie XX wieku.

To trójdzielna, jednonawowa, drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej i ścianach obitych gontem, z wieżą konstrukcji słupowej. Łamane dachy podbite są gontem i kryte blachą. Nad przedsionkiem, nawą i prezbiterium wznoszą się wieżyczki z baniastymi hełmami ze ślepymi latarniami i kutymi krzyżami. Zamknięte trójbocznie prezbiterium połączone jest z zakrystią. Dzwon cerkiewny odlano w 1707 roku.

Wyposażenie pochodzi głównie z XIX wieku, starsze prawdopodobnie z poprzedniej cerkwi. Nawę i prezbiterium przykrywają pozorne sklepienia zwierciadlane. Ściany prezbiterium zdobią polichromie architektoniczne, w nawie polichromie figuralno-ornamentalne z lat 1936–1937, a stropy figuralne z 1873 roku. Uwagę przyciąga późnobarokowy ikonostas z przełomu XVIII i XIX wieku, dzieło Antoniego i Michała Bogdańskich, oraz ołtarz główny z ikoną Ukrzyżowania z XIX wieku i ciekawe ikony na ścianach. W nawie stoją późnobarokowe ołtarze boczne z 1729 roku zdobione ornamentyką roślinno-geometryczną. Wśród ikon wyróżniają się: Chrystus Pantokrator z XVII wieku, Ukrzyżowanie w rzeźbionych ramach z 1722 roku oraz święta Barbara z 1867 roku. Są tu też ludowe obrazy wotywny z 1854 roku oraz barokowy krucyfiks w bogatej ramie snycerskiej namalowany w XVIII wieku.

Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Warto zobaczyć w okolicy!

Wieś położona jest w Beskidzie Sądeckim, u podnóża Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.) i Kotylniczego Wierchu (1033 m n.p.m.). Nazwa pochodzi od źródeł mineralnych, w które bogaty jest Szczawnik (źródła kwaśne z zawartością wodorowęglanów, sodu, wapnia, magnezu, żelaza, o dużej zawartości dwutlenku węgla). Zimą Szczawnik pełni funkcję ośrodka narciarskiego (znajduje się tu wyciąg krzesełkowy). Przez Szczawnik prowadzi żółty szlak turystyczny z Muszynki przez Wojkową do  Żegiestowa, na wschód od wsi, biegnie zielony szlak turystyczny z Płockiego do Jaworzyny. W pobliskiej wsi Wojkowa warto zobaczyć drewnianą cerkiew św. Kosmy i Damiana.


Powiązane treści