Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 193 Dąbrówka Szczepanowska

Cmentarz wojenny numer 193 Dąbrówka Szczepanowska

Cmentarz wojenny nr 193, Dąbrówka Szczepanowska

33-115 Dąbrówka Szczepanowska Region turystyczny: Pogórza

Austriacki cmentarz wojenny w Dąbrówce Szczepanowskiej z okresu pierwszej wojny światowej, znajdujący się w przysiółku Lubcza, w powiecie tarnowskim, na zalesionym wzgórzu w masywie Lubinka, założono na historycznym placu bitwy z 1915 roku.

To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych, zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Jego projektantem był Heinrich Scholz, kierownik artystyczny całego VI Okręgu Tarnowskiego, w którym powstały 63 cmentarze.

Założenie cmentarne miało zachować autentyczny układ pola bitwy i stać się wojennym skansenem. Zachowano między innymi zarysy okopów i leje po pociskach artyleryjskich oraz zrekonstruowano ziemiankę z fragmentem okopów. Pierwotnie cały cmentarz otaczało ogrodzenie, do dziś zachował się jego fragment z dwoma kamiennymi pylonami bramy. Przy wejściu ustawiono tablicę informacyjną z planami i opisami bitwy oraz cmentarza. Około 1000 metrów od bramy, przy drodze prowadzącej do wsi Lubinka, znajduje się wieża widokowa.

Cmentarz składa się z pomnika i dwóch kwater austro-węgierskiej i rosyjskiej. Na wprost bramy, na stopniowanej podstawie stoi wysoki, monumentalny obelisk w kształcie graniastosłupa wysokości 17 metrów, z tablicami inskrypcyjnymi w języku niemieckim oraz kamiennymi wieńcami z dębowych liści na każdej z czterech ścian. Są tu 92 groby masowe i 73 pojedyncze poległych 18 i 19 lutego oraz 2 i 3 maja 1915 roku, podczas zakończonego niepowodzeniem szturmu wojsk austro-węgierskich w bitwie pod Gorlicami, zakończonej przełamaniem frontu rosyjskiego. Pochowano w nich 359 żołnierzy armii austro-węgierskiej z c. i k. Tyrolskich Cesarskich Pułków Strzelców i Pułków Piechoty. Znane są nazwiska 340 z nich. Poza ty 235 nieznanych żołnierzy armii rosyjskiej.

Zlokalizowana na szczycie wzniesienia, na obrzeżu lasu, kwatera austro-węgierska ma kształt wydłużonego prostokąta z kwadratowym aneksem. Otacza ją ogrodzenie z betonowymi słupami i drewniany płot z motywami krzyża łacińskiego. Głównym elementem jest drewniany krzyż na postumencie z kamiennych ciosów z tablicą inskrypcyjną. Symetrycznie rozmieszczono 48 zbiorowych nagrobków i 6 indywidualnych. Na mogiłach zbiorowych stoją zwężające się ku górze betonowe stele z żeliwnymi krzyżami łacińskie projektu Hansa Mayera. Na stelach przytwierdzono żeliwne prostokątne tablice imienne ozdobione Wojskowym Krzyżem Zasługi. Na indywidualnych grobach widać krzyże z kolistą glorią i żeliwną tabliczką imienną na skrzyżowaniu ramion.

Znajdująca się w lesie kwatera rosyjska ma kształt prostokąta o wyciętych narożach z wydłużonym aneksem. Jest ogrodzona i o połowę mniejsza od austro-węgierskiej. Jej głównym elementem jest drewniany, dwuramienny krzyż lotaryński na stopniowanym postumencie z kamiennych ciosów. Na ścianie cokołu umieszczona jest tablica z napisem w języku niemieckim. Na 15 mogiłach zbiorowych stoją proste żeliwne krzyże lotaryńskie osadzone na betonowych, zwężających się ku górze stelach z żeliwnymi tabliczkami imiennymi.


Powiązane treści