Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Gładyszów

Cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Gładyszów

Wnętrze drewnianej, wąskiej cerkwi. Po bokach drewniane ławki i przy nich duże chorągwie. Na wprost stół przykryty obrusem, po bokach wysokie świeczniki. Dalej ikonostas na dole z dwoma obrazami, u góry ikony ze świętymi. U drewnianego sufitu wisi żyrandol na świece.

Gładyszów 45, 38-309 Gładyszów Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 697523701
Położona nieco z boku zabudowań mieszkalnych drewniana cerkiew o bogatej historii, dziś jest świątynią prawosławną i obiektem na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Dawna kaplica greckokatolicka obecnie jest prawosławną cerkwią parafialną należącą do dekanatu Gorlice diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Kaplicę wzniesioną w 1857 roku, rozbudowano w 1914 roku. Po spaleniu właściwej cerkwi i przejęciu przez kaplicę jej funkcji cerkwi parafialnej, służyła grekokatolikom do wysiedlenia Łemków w 1947 roku. Później przerobiono ją na stajnię, a w 1967 roku przekazano Kościołowi Prawosławnemu. W latach 1978–1982 przeprowadzono kapitalny remont obiektu.

Świątynia jest drewniana, orientowana, jednonawowa z kruchtą, salowa bez wyodrębnionego prezbiterium, zamknięta trójbocznie. Na środku dachu krytego blachą wznosi się czworoboczna wieżyczka z kopulastym hełmem. Ściany najstarszej części budynku mają konstrukcję zrębową i są pokryte gontem. Dobudowany przedsionek ma konstrukcję słupową.

Wnętrze cerkwi składa się z nawy i trójbocznie zamkniętego prezbiterium oddzielonego ścianą ikonostasu z XX wieku. Strop jest płaski. Ściany i sufit prezbiterium zdobi ludowa polichromia z przedstawieniem Trójcy Świętej.

Obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica wzniesiona na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym.

W związku z tym, że obecna skromna cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela nie jest już wystarczająca dla parafii, od końca 2020 roku w Gładyszowie prowadzone są prace przy budowie nowej świątyni. Będzie to drewniana replika nieistniejącej już cerkwi świętych Kosmy i Damiana z również nieistniejącej łemkowskiej wsi Nieznajowa.


Powiązane treści