Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętego Bazylego Wielkiego Konieczna

Cerkiew świętego Bazylego Wielkiego Konieczna

Na wprost drewniana cerkiew z ciemnych desek z trójbocznie zamkniętym prezbiterium z wysokim oknem i wieżyczką na dachu. Przy nim niska dobudówka z oknem. Dalej wysoka nawa z dwoma oknami i wieżyczką z sygnaturką na dachu. Za nią górny fragment kwadratowej wieży z baniastym hełmem u góry. Przed cerkwią stoi drewniana dzwonnica z małą wieżyczką. Wokół wysoka trawa i drzewa. Niebo częściowo zachmurzone.

38-315 Konieczna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 697523701
Cerkiew w Koniecznej została wybudowana w latach 1903–1905 na miejscu poprzedniej, która spłonęła. Świątynia znajduje się przy drodze do Gładyszowa, około pół kilometra od granicy ze Słowacją.

Pierwotnie planowano wybudowanie świątyni murowanej, ale biedni mieszkańcy nie byli w stanie udźwignąć kosztów takiej budowy. Dzięki pomocy emigrantów pochodzenia łemkowskiego udało się zbudować cerkiew drewnianą. Jej wyposażenie uzupełniano przez kilkanaście kolejnych lat. W 1912 roku sprowadzono z Drohobycza ikonostas.

Cerkiew jest świątynią drewnianą o konstrukcji dość nietypowej dla tych terenów: z wielobocznym sanktuarium oraz wieżą o pionowych ścianach. Po wysiedleniach Łemków, od 1947 roku cerkiew stała opuszczona, niszczejąc. W 1952 roku zapadła decyzja o jej rozbiórce. Ocalała jednak dzięki stanowczym protestom ówczesnych mieszkańców.

Po 1956 roku powracający Łemkowie starali się przez wiele lat o pozwolenie użytkowania Cerkwi świętego Bazylego Wielkiego. Remonty rozpoczęły się dopiero w 1967 roku, po przekazaniu cerkwi prawosławnym. W 1969 roku świątynia została przekazana jako filialna parafii w Zdyni, Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu. Od tego czasu wielokrotnie świątynię remontowano. W 2010 roku skończono remont dachu zniszczonego w 2004 roku przez potężną burzę, dzięki sfinansowaniu go przez projekt ochrony nietoperza - podkowca małego, którego kolonia znajduje się na strychu budynku.

Obok cerkwi znajduje się cmentarz parafialny z kilkoma dobrze zachowanymi starymi, kamiennymi nagrobkami. Wydzielono na nim kwaterę dla cmentarza żołnierskiego z okresu I wojny światowej.

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści