Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Marcina Biskupa Zawada

Kościół świętego Marcina Biskupa Zawada

Na wprost na trawie ogrodzenie z ciemnych desek, na podmurówce z kamieni, z murkami białymi i daszkiem gontowym. Za nim drewniany , ciemny kościół pokryty dachem  z gontem. W dach wkomponowano wieżę z izbicą i wieżyczką zwieńczoną u góry krzyżem. Od przodu widać częściowo zasłonięte przez ogrodzenie wejście z trójkątnym szczytem. W nawie okno pod dachem. Po prawej wysokie drzewo bez liści, po lewej i z tyłu drzewa  młodymi liśćmi. Na niebie kilka chmur.

ul. Zawada 47, 33-112 Zawada Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146795505
Niewielki, drewniany kościół wznosi się na Górze świętego Marcina, na wysokości 384 metrów nad poziomem morza. Od 1980 roku pełni funkcję świątyni parafialnej.

Pierwsza wzmianka o parafii w Zawadzie, wsi położonej niedaleko Tarnowa, pochodzi z 1326 roku. Drewniany kościół z XV wieku, w XVII wieku przebudowano i dobudowano do niego czworoboczną wieżę konstrukcji słupowej o lekko pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą i dachem krytym gontem. Jest to świątynia gotycka, konstrukcji zrębowej, jednonawowa z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, zakrystią, przedsionkiem i kruchtą. W barokowym wnętrzu płaskie stropy pokrywa polichromia figuralna, a ściany ornamentalna z XX wieku. Na chórze muzycznym, wspartym na dwóch kolumnach, znajdują się cztery późnogotyckie płaskorzeźby, prawdopodobnie z warsztatu Stanisława Stwosza. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym widać wizerunek świętego Marcina, dzieło Tomasza Dolabelli z XVII wieku. Cenne są krucyfiksy, gotycki krucyfiks z XVI wieku i barokowy na belce tęczowej z XVIII wieku. W 1968 roku kościół wyremontowano, wzmocniono konstrukcję ścian i wieży z sobotami oraz wymieniono szalunek ścian i pokrycie gontem.

W wolnostojącej dzwonnicy wiszą trzy dzwony, najstarszy z 1606 roku, drugi upamiętnia Zbigniewa Strzałkowskiego, misjonarza w 1991 rok zamordowanego w Peru.

Ciekawostką jest łańcuch, zawieszony między nawą a prezbiterium, który prawdopodobnie został wykonany przez niewidomego pastora z jednego kawałka drewna. 

Na skalistym cyplu, po północno-wschodniej stronie Góry św. Marcina, znajdują się ruiny zamku, który został zbudowany w latach 1328-1331 przez Spycimira z Melsztyna.


Powiązane treści