Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej Bachledówka

Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej Bachledówka

Po prawej i lewej stronie długiego, szerokiego chodnika rosną krzewy i drzewa z liśćmi. Na wprost niewielki kościół, z wysokim dachem w kształcie ostrosłupa, otwartym z przodu i tyłu. W otworze belki i duży krzyż. U dołu duże, drewniane drzwi. Nad nimi duże kwadratowe okno, wielkości drzwi. Wyżej w jaskółce obraz Matki Bożej. Niebo przykrywają chmury.

Czerwienne-Bachledówka 341, 34-407 Ciche Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182658118
Na wzniesieniu Bachledówka, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, 15 kilometrów od Murzasichla, znajduje się sanktuarium i klasztor paulinów. Sanktuarium przybliża pamięć o dwóch wielkich Polakach, Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz świętym Janie Pawle II.

Bachledówka, wzgórze w grzbiecie Gubałówki o wysokości 959 metrów, wznoszące się nad wsią Czerwienne.  Z Bachledówki roztacza się piękna panorama Tatr, Gorców i Beskidów. Miejsce to jest nie tylko piękne, ale i tajemnicze, gdyż związane są z nim liczne opowieści i legendy, jak ta, że sto lat temu zbójnik Bachleda miał tu swoją kryjówkę. Na szczycie znajduje się obecnie pauliński klasztor i kościół. 

Historia tego miejsca wiąże się z losami księżnej Marii Bułhak-Prińskiej i Heleny Kowieńskiej-Jarząbek, które w czasach rewolucji przyjechały na Podhale ze wschodnich kresów Polski i znalazły tu schronienie przed represjami. W czasie drugiej wojny światowej u Heleny Jarząbek była partyzancka skrytka, której jednak w czasie rewizji Niemcom nie udało się odnaleźć. Jako wotum wdzięczności za ocalenie, Helena wystawiła kamienną kapliczkę i rozpoczęła starania o sprowadzenie zakonników.

Paulini, mnisi z zakonu świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, przybyli na wzgórze w 1955 roku i w starej willi Heleny, na cześć patriarchy zakonu świętego Pawła z Teb nazwanej Tebaidą, urządzili pierwszy klasztor. A w domowej kaplicy umieścili kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1957 roku wyremontowany i rozbudowywany dom stał się miejscem wypoczynkowo-rekolekcyjnym i pustelnią. 

Sanktuarium z kaplicą Matki Bożej Jasnogórskiej gromadzi miejscowych górali. W 1984 roku kaplicę przebudowano i wzniesiono drewnianą dzwonnicę, założono też nowy cmentarz z kaplicą cmentarną. W 1985 roku poświęcono teren pod budowę nowego kościoła, który w 1991 roku konsekrował kardynał Franciszek Macharski. Świątynia słynie z niepowtarzalnego stylu budownictwa góralskiego oraz lekkiego, góralskiego wystroju wnętrza. W latach 1967–1973 często goszczono tu prymasa Stefana Wyszyńskiego, który w lipcu spędzał w tym miejscu miesięczny odpoczynek. Tu też poświęcił kopię Jasnogórskiej Ikony. Rekolekcje na Bachledówce prowadził również metropolita krakowski Karol Wojtyła. 

28 maja 2023 roku kościół na Bachledówce ustanowiono Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Dla upamiętnienia wakacji spędzanych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, paulini budują Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia. Będzie to edukacyjne, nowoczesne muzeum, multimedialne i interaktywne, mające też służyć pielgrzymom i turystom jako miejsce odpoczynku.


Powiązane treści