Zakopane. Perła Tatr

Góralska kapela, mężczyźni w tradycyjnych strojach, grający na skrzypcach
Zakopane, położne w pięknej podtatrzańskiej kotlinie, to kolebka polskiej turystyki górskiej. Bywa zwane zimową stolicą Polski, ale równie atrakcyjne jest latem. Wielu turystów przyjeżdża tu ze względu na Tatry, choć samo miasto także jest bardzo ciekawe, więc gdy pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom, nie będziemy się tu nudzili.

Symbolem Zakopanego jest styl zakopiański, doskonale komponujący się z tatrzańskim pejzażem. Styl ten narodził się pod koniec XIX w., a jego głównym twórcą był Stanisław Witkiewicz, ojciec sławnego Witkacego. Najstarszym budynkiem zbudowanym wg założeń Witkiewicza jest willa Koliba, wzniesiona z drewna w latach 1892–93 w konstrukcji zrębowej; dziś mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Szczególną malowniczością bryły wyróżnia się późniejszy dom Pod Jedlami z wysoką, kamienną podmurówką, licznymi okapami, facjatami i dekoracjami rzeźbiarskimi. Klasycznym przykładem stylu zakopiańskiego jest również niewielka kaplica na Jaszczurówce. Wiele budynków w stylu zakopiańskim znajduje się przy jednej z najsłynniejszych ulic w Polsce: Krupówkach. Ten deptak to prawdziwe serce miasta. Mnóstwo tu sklepów z pamiątkami, restauracji, gdzie można spróbować regionalnych przysmaków, stoisk z góralskimi serami (w tym najbardziej znanym, wędzonym oscypkiem), a także kawiarni, pubów i nocnych klubów. Tu także stoi jeden z bardziej udanych murowanych gmachów zbudowanych w stylu zakopiańskim, mieszczący Muzeum Tatrzańskie. Wspaniałe zbiory poświęcone są przyrodzie Tatr, historii turystyki tatrzańskiej, a także folklorowi górali podhalańskich (obecnie muzeum jest nieczynne dla zwiedzających - trwa remont).

Nie tylko Witkacy

Zakopane, odkąd zostało odkryte dla turystyki w XIX w. przez doktora Tytusa Chałubińskiego, przez lata przyciągało wielu ludzi kultury. Świadectwem tego są mniejsze ekspozycje muzealne, poświęcone poecie Janowi Kasprowiczowi, kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu czy pisarzowi Kornelowi Makuszyńskiemu, które obejrzeć można w mieście. Wielu znanych Polaków, którzy losy swe związali z Zakopanem, pochowano na niewielkim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Spoczywają tu m.in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz oraz jego syn, pisarz, malarz i filozof Stanisław Ignacy Witkiewicz zwany Witkacym, poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, pisarze Władysław Orkan i Kornel Makuszyński, a także sławni sportowcy: Bronisław Czech, Helena Marusarzówna i Stanisław Marusarz, wreszcie założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gen. Mariusz Zaruski. Tuż obok stoi najstarszy kościół Zakopanego, drewniana świątynia św. Klemensa i MB Częstochowskiej z 1847 r. Kilka kilometrów od centrum wznosi się jedna z najmłodszych świątyń w mieście, czyli Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach. Wzniesiono je w latach 80. ubiegłego wieku jako wotum za ocalenie papieża Jana Pawła II podczas zamachu na jego życie 13 maja 1981 r.

Jedną z najnowszych atrakcji Zakopanego jest nowoczesny Aqua Park, wykorzystujący wody geotermalne. Można tu pływać i zażywać masaży wodnych z widokiem na Giewont!

Warto zobaczyć w okolicy:
- Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) – z Kuźnic na szczyt wyjeżdża kolejka linowa.
- Morskie Oko, górskie jezioro u stóp najwyższego szczytu Polski, Rysów (2499 m n.p.m.), gdzie prowadzi wygodna piesza droga asfaltowa. Krótkie spacery wiodą z centrum Zakopanego do pięknych dolin Strążyskiej i Białego.
- Gubałówkę, na którą również można wyjechać kolejką. Roztacza się tu niezapomniany widok panoramy Tatr.
- parki wodne w Szaflarach, Chochołowie i Bukowinie Tatrzańskiej zasilane przez gorące wody z głębi ziemi.
- Chochołów – miejscowość, gdzie niemal wszystkie domy we wsi to stare chałupy góralskie, zbudowane w konstrukcji zrębowej z potężnych pni jodłowych. Chaty, ustawione poprzecznie do przecinającej wieś ulicy, tworzą niepowtarzalny zespół zabudowy, jedyny tego typu na całym Podhalu.

Multimedia